Kino dla Ciebie

MAŁY KSIĄŻĘ (2015)

MAŁY KSIĄŻĘ8/10

Gatunek – animacja, fantasy, przygodowy

Produkcja – Francja

Rok -2015

Reżyseria -Mark Osborne

Scenariusz – Irena Brignull, Bob Persichetti

MAŁY KSIĄŻĘ

„Mały książę” ( oryginalny tytuł „La petit prince” ) to doskonała adaptacja kultowej książki  Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Adaptacja, która jest rozszerzoną wersją literackiego pierwowzoru –  rozbudowano w niej bowiem fabułę i narrację. Historia Małego księcia zostaje opowiedziana w filmie przez nową postać – małą dziewczynkę, wychowywaną przez ambitną i chłodną matkę. Mimo nadbudowanej fabuły, mimo przeniesienia jej w XX wiek emocje i przesłanie filmu pozostają takie same jak w książce.

„Mały książę” jest pięknym filmem, ponadczasowym i uniwersalnym. Równie dobrze mogą go oglądać dzieci jak i dorośli. Tutaj nie ma żadnej granicy wiekowej pod warunkiem, że będąc dorosłym potrafimy marzyć, potrafimy rozbudzić w sobie dziecko. Dla mnie to bogata skarbnica sentencji i drogowskaz jak żyć nie tracąc tego co najważniejsze – przyjaźni i cennych wartości.
To piękny film również o współczesnym społeczeństwie – zabieganym, nie potrafiącym marzyć. Społeczeństwie, dla którego nie ma wartości duchowych.

W filmie zachwyca przede wszystkim strona wizualna. W tych częściach filmu, które dotyczą współczesności zastosowano perfekcyjną animację komputerową, natomiast we fragmentach przeniesionych z książki klasyczną animację poklatkową. Takie połączenie przyniosło nieoczekiwany i niepowtarzalny efekt.
„Mały książę” jest wrażliwą i delikatną baśnią : mądrą, magiczną i tajemniczą. To film, który uczy i bawi, wywołuje zadumę  i rozbudza wyobraźnię.
Jedyne co mam do zarzucenia to to, że zbyt mało było w nim „Małego księcia” ulubionej książki wielu pokoleń.
Jeżeli cenicie ponadczasowe wartości, jeśli chcecie powrócić do krainy dzieciństwa – zdecydowanie polecam tą jakże pochłaniającą adaptację.

https://www.youtube.com/watch?v=6Hfnttt1BRA

MAŁY KSIĄŻĘ8.0/10

MAŁY KSIĄŻĘ 7.9/10

2 komentarze do “MAŁY KSIĄŻĘ (2015)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *