Kino dla Ciebie
Kino Dla Ciebie

MARY I MAX (2009)

Kino Dla Ciebie10/10

filmweb8/10

Kino Dla Ciebie8.2/10

Gatunek – animacja, dramat, komedia

Produkcja – Australia

Rok – 2009

Reżyseria – Adam Elliot

Scenariusz – Adam Elliot

MARY I MAX (2009)

Niestety nie należę do znawców animacji, przyznaję też,  że do tej pory omijałam ten gatunek. Zawsze wydawało mi się, że to filmy zbyt proste, naiwne, bez duszy, tylko dla młodych widzów… Nic bardziej złudnego!

„Mary i Max” to piękny i pouczający obraz. O tym, co w życiu najważniejsze —  przyjaźni, tej prawdziwej, nieznającej żadnych granic. Dla tej przyjaźni nie liczy się odległość, wiek, poglądy, różnice kulturowe. Prawdziwa przyjaźń istnieje wszędzie, nawet w tym mniej rzeczywistym świecie. Strach przed samotnością pcha nas często przypadkowo w dobrym kierunku,  w kierunku osób, które są naszymi pokrewnymi duszami.

„Mary i Max” to film, który bawi i wzrusza jednocześnie, film, który uczy nas życia, pokazuje wiele mądrych i ponadczasowych prawd. Ten obraz to wspaniałe połączenie dramatu i komedii. Szara kolorystyka, zaskakująca forma przekazu, wiernie oddają najdrobniejsze szczegóły codziennego życia Mary i Maxa. Na uwagę zasługuje również fakt, że ta niezwykła animacja powstała na podstawie prawdziwej historii. Historii dwóch samotnych, wyizolowanych osób: nowojorskiego Żyda, cierpiącego na zespół Aspergera i ośmioletniej zagubionej Mary.

Bardzo emocjonalny film —  rozśmiesza i bawi, smuci i przytłacza . Wciąga i zmusza do refleksji nad życiem, nad samym sobą, nad ludźmi i ich samotnością w otaczającym świecie. Mimo pojawiającego się czarnego humoru, depresyjnej scenerii film działa niezwykle budująco. Na każdego,niezależnie od wieku. Dlatego polecam film „Mary i Max”  jako obowiązkową pozycję dla widzów w każdym wieku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *