Kino dla Ciebie

MEMENTO (2000)

memento8/10

Gatunek – kryminał, thriller

Produkcja – USA

Rok – 2000

Reżyseria – Christopher Nolan

Scenariusz – Christopher Nolan

Memento

„Memento” – to nietypowo skonstruowany film w reżyserii i ze scenariuszem Christophera Nolana. Nietypowo, bo poznajemy w nim jednocześnie dwie historie – jedna z nich to opowieść bohatera o czasach sprzed wypadku, druga to losy Leonarda tropiącego mordercę swojej żony. Obie historie przeplatają się ze sobą tworząc wykwintny i niełatwy obraz.
„Memento” jest filmem zaskakującym, nieprzewidywalnym i i niejednoznacznym. Nic nie jest w nim proste, nic nie jest takie jakie się na początku wydaje.

Doskonały scenariusz i równie dobra realizacja czynią z niego niepowtarzalny obraz, który ogląda się bez cienia nudy mimo prawie dwugodzinnego czasu projekcji.
Duża w tym również zasługa aktorów. Guy Pearce w roli Leonarda wykreował postać przekonującą i prawdziwą a Carrie-Anne Moss jako Natalie jest bardzo wiarygodna i sugestywna.
„Memento” słusznie budzi podziw i jednocześnie niezrozumienie. To film wymagający dużego skupienia i wysiłku widza. A i tak rozwikłanie kryminalnej zagadki może okazać się niełatwe. Dla mnie to dobry psychologiczny kryminał, dopracowany pod każdym względem, doskonałe studium psychologiczne głównego bohatera. Oryginalna konstrukcja filmu zmusza nas do wędrówki w głąb duszy, analizowania wydarzeń i zastanowienia się nad rzeczywistością.

„Memento” był wielokrotnie nagradzany – m.in. nagrodą Film Independent dla najlepszego reżysera, scenarzysty i filmu. To zdecydowanie film ponadczasowy, który wpisał się w moim odczuciu na listę klasyków. Pozycja obowiązkowa dla każdego kinomana. Polecam.

memento7.6/10

memento8.5/10

3 thoughts on “MEMENTO (2000)

  1. Lubię takie nieoczywiste filmy, przy których trzeba się trochę wysilić, a i tak nie ma się pewności, że to co widzimy jest takie naprawdę…Świetny, na pewno obejrzę go jeszcze raz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *