Kino dla Ciebie

MOCNA KAWA WCALE NIE JEST TAKA ZŁA (2014)

mocna kawa wcale nie jest taka zła9/10

Gatunek – etiuda

Produkcja – Polska

Rok – 2014

Reżyseria – Aleksander Pietrzak

Scenariusz – Aleksander Pietrzak

mocna kawa wcale nie jest taka zła

„Mocna kawa wcale nie jest taka zła” to krótka ale bardzo treściwa etiuda opowiadająca historię ojca i syna, którzy spotykają się po osiemnastu latach. Każdy z nich jest uparty, każdy z nich żywi urazy i żaden nie chce się pogodzić, żaden nie chce powiedzieć co czuje.
W filmie zachwycają przede wszystkim perfekcyjne kreacje aktorskie – Marian Dziędziel w roli charyzmatycznego i upartego ojca, Wojciech Macwaldowski jako syn marnotrawny i Dorota Pomykała grająca żywiołową kobietę Jacka, która pomaga w pogodzeniu się obydwu mężczyzn.

„Mocna kawa wcale nie jest taka zła” to przepiękna i jednocześnie bolesna słodko-gorzka opowieść nasycona emocjami, pełna wspomnień z przeszłości i spraw, które zaważyły na losach bliskich sobie osób.
Doskonale zrealizowany scenariusz, niezwykłe ujęcia i przede wszystkim dosadne dialogi podkreślają trudne relacje między ojcem i synem. Mimo powagi tematu obraz obfituje w pełne ironii i komizmu sceny.
Scenariusz filmu „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” został oparty na dramacie Normana Fostera „Mending fences” i muszę przyznać, że jest to wyśmienita adaptacja. Udało się bowiem przenieść fabułę na polski grunt, nasączając ją swojskością, naszymi realiami, naszą mentalnością i problemami.

W mojej ocenie „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” to bardzo dobra rodzima produkcja, pełna życiowych mądrości, niemęcząca, porywająca widza. Żałuję tylko, że to etiuda a nie pełnometrażowy film. Dla mnie pozycja obowiązkowa – mądra, doskonale zrealizowana i zagrana, zmuszająca do przemyśleń. Polecam – naprawdę warto.

mocna kawa wcale nie jest taka zła7.8/10

mocna kawa wcale nie jest taka zła7.2/10

2 komentarze do “MOCNA KAWA WCALE NIE JEST TAKA ZŁA (2014)

  1. Niezwykła etiuda. Dzięki takim produkcjom odzyskuje się wiarę w polską kinematografię. A Dziędziel …mistrzostwo !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *