Kino dla Ciebie

MÓJ PRZYJACIEL WRÓG (2012)

Kino Dla Ciebie7/10

filmweb6.7/10

Kino Dla Ciebie6.6/10

Gatunek – dramat, wojenny

Produkcja – Francja,Wielka Brytania , Izrael

Rok – 2012

Reżyseria – Eran Riklis

Scenariusz – Nader Rizq, Fredrick A.Ritzenberg

„Mój przyjaciel wróg” (oryginalny tytuł „Zaytoun”) to dobre antywojenne kino drogi.
Kino solidnie zrealizowane, dobrze zagrane i pełne wymownych symboli.
Zaytoun to w języku arabskim  drzewko oliwki, które niesione w plecaku przez bohaterów staje się tutaj symbolem przyjaźni. Przyjaźni jaka zrodziła się na przekór konfliktom i jednocześnie symbol dążeń Palestyńczyków do wolności.
Już w niejednym filmie pojawił się podobny temat, myśl prawdziwa że nawet między największymi wrogami może narodzić się przyjaźń. Jesteśmy przecież tylko ludźmi,a nie ma ludzi z gruntu dobrych czy z gruntu złych –  to warunki, historia i otoczenie kierują naszym losem i naszym zachowaniem.

W filmie „Mój przyjaciel wróg”  wspaniale oddano nie tylko relacje między odwiecznymi wrogami. Pokazano również krajobraz wojny, atmosferę i warunki życia w obozie, ćwiczenia wojskowe młodych Palestyńczyków prowadzone pod dowództwem OWP.

To nie jest sztuczny film ale na wskroś prawdziwy, nie przesączony polityką – ludzki, ukazujący emocje dwóch wrogich i skazanych na siebie osób. Być może to mało realna historia ale realistycznie ukazana i jednocześnie przerażająco smutna.
W mojej ocenie „Mój przyjaciel wróg” to uroczy film, choć być może trochę płytki ale wart obejrzenia. Zdecydowanie polecam jako przestrogę i jednocześnie naukę. Przestrogę o tym jak okrutna bywa wojna i wspaniałą lekcję tego, że przyjaźń nie zna słowa „wróg”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *