Kino dla Ciebie

MONSTER (2003)

monster8/10

Gatunek – dramat, biograficzny

Produkcja – Niemcy, USA

Rok – 2003

Reżyseria – Patty Jenkins

Scenariusz – Patty Jenkins

„Monster” jest historią Aileen Carol Wuornos, prostytutki skazanej na śmierć za zabójstwo siedmiu mężczyzn na Florydzie w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.
To niezwykle tragiczny, porażający swoim realizmem i pełen cierpienia film. Cierpienia nie tylko fizycznego. Bo Aileen Wuornos była osobą brutalnie skrzywdzoną w dzieciństwie, odrzuconą przez otoczenie, samotną i nieszanującą siebie. Była tak naprawdę ofiarą a nie katem.

„Monster” to przede wszystkim film o kobiecie wykluczonej społecznie, kobiecie która szuka spokoju i akceptacji nawet za najwyższą cenę.
W rolę Aileen wcieliła się doskonała Charlize Theron. Zagrała bardzo przekonująco za co została uhonorowana Oscarem oraz Złotym Globem dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.
„Monster” to bardzo mocne kino z bardzo dobrymi portretami psychologicznymi głównych bohaterek. Dobrze wyreżyserowany i dobrze zagrany film. Porusza, zmusza do refleksji i nie pozostawia widza obojętnym. Wstrząsająca fabuła na długo zapada w pamięć.
Film tak naprawdę nie ocenia działania Aileen. Próbuje natomiast pokazać co tak naprawdę wpłynęło na jej życie, co ukształtowało jej osobowość, co pchnęło ją do tak okrutnych czynów.

W mojej ocenie „Monster” to bardzo dobry film, który koniecznie trzeba obejrzeć. Film, który pokazuje do czego zdolny jest samotny i skrzywdzony człowiek. Film, który po raz kolejny udowadnia, że w każdym z nas drzemie diabeł. Od nas samych, od otoczenia zależy jednak czy ujrzy on światło dzienne. Mimo dużej dozy brutalności, mimo okrucieństwa warto obejrzeć. Tym bardziej, że historia ta wydarzyła się naprawdę. Polecam.

monster7.5/10

monster7.3/10

4 komentarze do “MONSTER (2003)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *