Kino dla Ciebie

MOST SZPIEGÓW (2015)

Most szpiegów6/10

Gatunek – dramat, thriller

Produkcja – USA

Rok – 2015

Reżyseria – Steven Spielberg

Scenariusz – Matt Charman, Ethan Coen, Joel Coen

Most szpiegów

„Most szpiegów” ( oryginalny tytuł „Bridge of Spies” ) to thriller szpiegowski, którego akcja rozgrywa się w okresie Zimnej Wojny ubiegłego wieku. Ponadczasowa i wciąż aktualna historia, którą przedstawiono w filmie jest oparta na faktach. Pokazuje ona prowadzoną przez adwokata Jamesa B. Donovana ( w tej roli Tom Hanks ) obronę oskarżonego o szpiegostwo Rudolfa Abla ( Mark Rylance ). Główny bohater próbuje znaleźć rozwiązanie, które nie dość że ma być sprawiedliwe to na dodatek zadowalające rządy USA i ZSRR.

„Most szpiegów” zachwyca przede wszystkim zdjęciami, scenografią, muzyką i dobrą grą aktorską pary głównych bohaterów. To co mnie jednak osobiście raziło to zbytni patos, tak typowy dla amerykańskich filmów politycznych. W filmie nie ma zawrotnej akcji, nie ma dreszczyku emocji, intrygi i niepewności – tego co powinno wyróżniać dobry film szpiegowski.
Jest za to dużo wiary w potęgę prawa, w siłę prawdy, sprawiedliwości i amerykańskie zwycięstwo. Nie zabrakło także absurdu, ironii, naśmiewania się z nieudolności wywiadów i realiów rządzących socjalistycznymi państwami. Twórcom filmu udało się również bardzo wnikliwie pokazać relacje jakie łączyły szpiega i adwokata.

Ogólnie – „Most szpiegów” to taka typowa hollywoodzka produkcja, w której niestety zabrakło jakiegoś elementu będącego wyróżnikiem filmu, świadczącym o jego oryginalności i niepowtarzalności.
Dla mnie to film na jeden raz,  taki o którym raczej nie będę pamiętać. Ogląda się go wprawdzie przyjemnie ale bez większych emocji. Mnie nie porwał, a szkoda.

Most szpiegów 7.2/10

Most szpiegów7.7/10

2 komentarze do “MOST SZPIEGÓW (2015)

  1. Spielberg nie popisał się tym razem – wyszło sztampowo, amerykańsko i moralizatorsko. Można obejrzeć ale bez większych zachwytów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *