Kino dla Ciebie

MUSTANG (2015)

Mustang9/10

Gatunek – dramat

Produkcja – Francja, Niemcy, Turcja, Katar

Rok – 2015

Reżyseria – Deniz Gamze Erguven

Scenariusz – Deniz Gamze Erguven, Alice Winocour

Mustang

„Mustang” to bardzo udany debiut reżyserski Deniz Gamze Erguven. Słodko – gorzka i jednocześnie niezwykle wzruszająca opowieść o traktowaniu kobiet w krajach Bliskiego Wschodu. Ale to również ujmujący obraz o dojrzewaniu, marzeniach i próbie przeciwstawienia się tradycji i sztywnym regułom. Porusza swoją autentycznością, urzeka naturalną grą młodych aktorek, wspaniałymi zdjęciami i muzyką.
„Mustang” to bardzo piękny i jednocześnie bolesny obraz Turcji prowincjonalnej. Problemy z jakimi borykają się bohaterki wydają się dla nas nierealne. Przemoc domowa, izolowanie od edukacji, testy dziewictwa, aranżowanie małżeństwa to tylko niektóre sytuacje z jakimi muszą stykać się tureckie dziewczęta. Wręcz niemożliwe wydają się takie zachowania w XXI wieku. A jednak…
Za to, że film porusza zakazane tematy reżyserkę uznano za „obcą” a jej wielkie dzieło jako niegodne i plamiące honor kraju. Obraz został jednak doceniony na arenie międzynarodowej – nagrodzono go m.in. czterema statuetkami Cezara i nagrodą Goya.

W mojej ocenie „Mustang” jest filmem niemalże perfekcyjnym – prosty, kameralny i piękny. Poruszył mnie, pochłonął i zauroczył.
To niby lekki obraz a jednak doskonale przeciwstawia się nieludzkiemu traktowaniu kobiet. Film w ogólnym rozrachunku jest bardzo smutnym obrazem ale jednocześnie z pozytywnym wydźwiękiem.
To głośny i dobitny protest przeciwko deptaniu praw kobiet.

Wzruszający i podnoszący na duchu „Mustang” jest filmem, który koniecznie trzeba obejrzeć. Dla mnie to wielkie kameralne kino jakie nieczęsto się trafia. Polecam.

Mustang7.7/10

Mustang7.6/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *