Kino dla Ciebie

NADEJDZIE DZIEŃ (2016)

nadejdzie dzień8/10

Gatunek – dramat

Produkcja – Dania

Rok – 2016

Reżyseria – Jesper W.Nielsen

Scenariusz – Soren Sveistrup


„Nadejdzie dzień” ( oryginalny tytuł „Der kommer en dag” ) oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, jakie rozegrały się w domu dziecka Godhavn w  latach 60. ubiegłego wieku.
Placówka, która miała być drugim domem, która miała wychowywać młodocianych chłopców okazała się piekłem. To miejsce, w którym stosowano kary cielesne, wykorzystywano podopiecznych do ciężkich prac. Wśród opiekunów trafiało się wielu despotów, sadystów i zboczeńców. Osób, które nie powinny pracować z młodzieżą.

„Nadejdzie dzień” jest kolejnym, bardzo dobrym filmem skandynawskim. Brutalnym, porażającym swoim realizmem, chłodnym i bardzo przekonującym.
Doskonale zagrali w nim młodociani aktorzy. Przede wszystkim odtwórcy głównych ról – Albert Rudbeck i Harald Kaiser Hermann.
Wstrząsający dramat. Mroczny i wzruszający, mocny i przerażający. Emocjonalny, zmuszający do przemyśleń, nie pozostawiający widza obojętnym wobec cierpienia, przemocy i bestialstwa.
Film uhonorowano sześcioma nagrodami Duńskiej Akademii Filmowej.

„Nadejdzie dzień” to kino surowe, chłodne a mimo wszystko z pozytywnym wydźwiękiem. Pokazuje nam bowiem, że marzenia pomagają przetrwać najtrudniejsze sytuacje, dodają siły i wiary.
Tak było w przypadku jednego z chłopców-Elmara. Obdarzony bujną wyobraźnią, marzący o lotach w kosmos i snujący piękne opowieści był wybawieniem dla pozostałych wychowanków. Uczył ich marzyć, uczył oderwać się od trudnej i brutalnej rzeczywistości.

„Nadejdzie dzień” to film, który zapadł mi na długo w pamięć. Zaskoczył i poruszył. Podobnych filmów było wiele ale ten jest wyjątkowy. Warto poświęcić mu czas!

nadejdzie dzień7.9/10

nadejdzie dzień
7.7/10

2 komentarze do “NADEJDZIE DZIEŃ (2016)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *