Kino dla Ciebie

NELL (1994)

Nell7/10

Gatunek – dramat obyczajowy

Produkcja – USA

Rok – 1994

Reżyseria – Michael Apted

Scenariusz – William Nicholson, Mark Handley

 

Nell

„Nell”  to przejmujący i piękny dramat, maksymalnie emocjonalny z doskonałymi kreacjami aktorskimi. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Jodie Foster w roli tytułowej Nell, żyjącej z dala od ludzi i cywilizacji, nieznającej złego świata – brudu, zakłamania i zbrodni.
Odgrywana przez nią postać – naiwna i naturalna, nieufna i osamotniona porusza, budzi współczucie i zaufanie. Trzeba przyznać, że młodziutka Foster zagrała wręcz perfekcyjnie ukazując uczucia Nell bez słów – gestem, mimiką i zachowaniem. Ale nie tylko stanęła na wysokości zadania. Liam Neeson jako Jerome czy Natasha Richardson w roli Pauli Olsen to postacie zagrane bardzo realistycznie.

„Nell” to film niezwykle piękny wizualnie. Bardzo realistyczne zdjęcia nieokrzesanej przyrody otaczającej świat bohaterki urzekają swoją głębią, czystością i barwami. Nie dziwię się, że właśnie tam Nell czuła się najlepiej, że tam potrafiła być sobą, miała swój własny wyizolowany świat przeszłości i marzeń. Bajeczny, nieskazitelnie czysty i piękny. Przyznaję, że sama dobrze czułabym się w tym świecie, nie chcąc przenosić się do rzeczywistości.
Urzekł mnie ten obraz. Oczarował wizualnie i zmusił do myślenia.
Czy mamy moralne prawo uszczęśliwiać kogoś na siłę? Czy mamy prawo decydować o tym jakie życie jest lepsze dla innych? Czy każdy musi żyć tak jak wymaga tego otoczenie?
To tylko niektóre pytania z jakimi przyjdzie się Wam zmagać podczas seansu „Nell”.
Czy warto obejrzeć ten film? Tak. Ze swojej strony polecam chociażby dla samej Jodie Foster.
Dobry scenariusz i realizacja, perfekcyjna gra aktorska i zdjęcia nie pozwolą ani na chwilę nudy.

Nell7.5/10

Nell6.5/10

4 komentarze do “NELL (1994)

  1. Potwierdzam, wart obejrzenia i przemyślenia. Oglądałam jeszcze za szczeniaka i pamiętam, że zrobił na mnie naprawdę spore wrażenie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *