Kino dla Ciebie

NIEBEZPIECZNY UMYSŁ (2002)

niebezpieczny umysł 7/10

Gatunek – biograficzny,dramat

Produkcja – Kanada, Niemcy, USA

Rok – 2002

Reżyseria – George Clooney

Scenariusz – Charlie Kaufman

niebezpieczny umysł

„Niebezpieczny umysł” ( oryginalny tytuł „Confessions of a Dangerous Mind” ) jest fikcyjną biografią prezentera telewizyjnego Chucka Barrisa prowadzącego teleturnieje.
To w mojej ocenie doskonały debiut reżyserski George’a Clooney’a i jednocześnie film jednego aktora. Sam Rockwell w roli Chucka zagrał wręcz doskonale ukazując przemyślenia bohatera nad sensem własnego życia.
Mile zaskakuje również George Clooney w roli Jyma Birda, człowieka który rekrutuje Barrisa do CIA czy Drew Barrymore grająca słodką hippiskę Penny – żonę Barrisa.

„Niebezpieczny umysł” jest filmem niezwykle kontrowersyjnym, zmuszającym do zadumy i nie pozwalającym ani na chwilę nudy. Zachwyca przede wszystkim doskonałym scenariuszem i reżyserią, grą aktorską oraz świetnym klimatem.
Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Nagrodzono go Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszego aktora – Sama Rockwella oraz Nagrodą Critics’Choise za najlepszy scenariusz.

„Niebezpieczny umysł” zaskakuje i intryguje, poraża świetnymi dialogami i specyficznym humorem.Doskonałe zdjęcia Newtona Thomasa Sigela wspaniale podkreślają klimat obrazu.
To dobre kino rozrywkowe, fascynujące i szokujące zarazem. Hipnotyczne z wartką i zaskakującą akcją, niegasnącym napięciem i towarzyszącą przez cały seans tajemnicą.
Nie jest to film, w którym otrzymujemy jednoznaczne odpowiedzi na pytanie kim był Chuck Barris. Bo tak naprawdę tę odpowiedź zna tylko on.
Film wart obejrzenia. Polecam.

niebezpieczny umysł6.9/10

niebezpieczny umysł7.1/10

2 komentarze do “NIEBEZPIECZNY UMYSŁ (2002)

  1. Niebezpieczny umysł Clooneya bardzo dobry. Trzeba przyznać, że jak już Sam Rockwell bierze jakąś rolę, to pasuje ona do niego jak ulał. Mi, oprócz niebezpiecznego umysłu, najbardziej podobał się w filmie sci-fi Moon oraz w westernie Zabójstwo Jesse Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *