NIEBEZPIECZNY UMYSŁ (2002)

niebezpieczny umysł 7/10

Gatunek – biograficzny,dramat

Produkcja – Kanada, Niemcy, USA

Rok – 2002

Reżyseria – George Clooney

Scenariusz – Charlie Kaufman

niebezpieczny umysł

„Niebezpieczny umysł” ( oryginalny tytuł „Confessions of a Dangerous Mind” ) jest fikcyjną biografią prezentera telewizyjnego Chucka Barrisa prowadzącego teleturnieje.
To w mojej ocenie doskonały debiut reżyserski George’a Clooney’a i jednocześnie film jednego aktora. Sam Rockwell w roli Chucka zagrał wręcz doskonale ukazując przemyślenia bohatera nad sensem własnego życia.
Mile zaskakuje również George Clooney w roli Jyma Birda, człowieka który rekrutuje Barrisa do CIA czy Drew Barrymore grająca słodką hippiskę Penny – żonę Barrisa.

„Niebezpieczny umysł” jest filmem niezwykle kontrowersyjnym, zmuszającym do zadumy i nie pozwalającym ani na chwilę nudy. Zachwyca przede wszystkim doskonałym scenariuszem i reżyserią, grą aktorską oraz świetnym klimatem.
Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Nagrodzono go Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszego aktora – Sama Rockwella oraz Nagrodą Critics’Choise za najlepszy scenariusz.

„Niebezpieczny umysł” zaskakuje i intryguje, poraża świetnymi dialogami i specyficznym humorem.Doskonałe zdjęcia Newtona Thomasa Sigela wspaniale podkreślają klimat obrazu.
To dobre kino rozrywkowe, fascynujące i szokujące zarazem. Hipnotyczne z wartką i zaskakującą akcją, niegasnącym napięciem i towarzyszącą przez cały seans tajemnicą.
Nie jest to film, w którym otrzymujemy jednoznaczne odpowiedzi na pytanie kim był Chuck Barris. Bo tak naprawdę tę odpowiedź zna tylko on.
Film wart obejrzenia. Polecam.

niebezpieczny umysł6.9/10

niebezpieczny umysł7.1/10

2 comments on “NIEBEZPIECZNY UMYSŁ (2002)Add yours →

  1. Niebezpieczny umysł Clooneya bardzo dobry. Trzeba przyznać, że jak już Sam Rockwell bierze jakąś rolę, to pasuje ona do niego jak ulał. Mi, oprócz niebezpiecznego umysłu, najbardziej podobał się w filmie sci-fi Moon oraz w westernie Zabójstwo Jesse Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *