Kino dla Ciebie

NIEPOKONANI (2010)

niepokonani9/10

Gatunek – przygodowy, dramat historyczny

Produkcja – Polska, USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Rok – 2010

Reżyseria – Peter Weir

Scenariusz – Keith R.Clarke, Peter Weir


„Niepokonani” ( oryginalny tytuł „The Way Back” ) to fascynująca opowieść o grupie śmiałków, która w 1940 roku ucieka z sowieckiego łagru. Pokonując 6 tysięcy kilometrów, wędrując z Syberii aż do Indii odzyskują oni utraconą wolność.
To niezwykle przejmujący obraz ukazujący heroiczną walkę o przetrwanie w skrajnych warunkach, dążenie do celu za wszelką cenę, odpowiedzialność i obudzone człowieczeństwo, które nie miało miejsca w gułagu.
Film jest mieszaniną faktów i fikcji. Główny wątek oparto bowiem na książce Sławomira Rawicza „Długi marsz”.

„Niepokonani” to obraz, który urzeka przede wszystkim doskonałą grą aktorską, mistrzowskimi zdjęciami, idealną ścieżką dźwiękową i faktografią.
Świetna lekcja historii. Historii o systemie represji ZSRR i sowieckich obozach pracy. Ale przede wszystkim jest to film o człowieczeństwie, o sile przetrwania i woli walki.
„Niepokonani” to  film niezwykle patriotyczny, emocjonalny i wbrew pozorom pozytywny.
Uczy on, że to co wydaje się nierealne może ulec urzeczywistnieniu. Wystarczy tylko nie poddawać się, wierzyć, walczyć i iść do przodu mimo wszelkich przeciwności.

Dla mnie to wstrząsający i jednocześnie niezwykle budujący obraz. Poruszający i zmuszający do refleksji. Mimo ponad dwugodzinnego czasu projekcji nie nudziłam się ani przez chwilę, chłonąc każdy kadr, każdy moment walki o życie.
Polecam go każdemu komu nieobca jest historia, kto lubi filmy oparte na faktach – przygodowe a jednocześnie dramatyczne. Naprawdę warto obejrzeć !

 niepokonani   7.4/10

niepokonani
7.3/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *