Kino dla Ciebie

OLBRZYM-SAMOLUB (2013)

olbrzym-samolub7/10

Gatunek – dramat

Produkcja – Wielka Brytania

Rok – 2013

Reżyseria – Clio Bernard

Scenariusz – Clio Bernard

olbrzym-samolub

„Olbrzym-samolub” (oryginalny tytuł „The Selfish Giant”)  to niezwykle poruszający obraz, bardzo realistyczny i surowy. Inspirowany opowiadaniem Oscara Wilde’a pod tym samym tytułem.
Film pełen patologii, biedy i beznadziei. W takim brudnym świecie żyją dwaj nastolatkowie – Arbor i Swifty. Ich każdy dzień to walka o przetrwanie, walka o lepsze jutro, poszukiwanie miłości, przyjaźni, nadziei i sensu życia. Niestety owa próba zdobycia niezależności kończy się tragicznie.

„Olbrzym-samolub” nie jest filmem łatwym, nie jest kinem akcji z szybkim tempem i szybką narracją. To kino bardzo powolne, ponure i maksymalnie emocjonalne. Urzeka w nim nie tylko realizm ale przede wszystkim doskonała, bardzo dojrzała gra młodych aktorów.
Dla mnie było to niezwykłe przeżycie. Tak przejmujący obraz o samotności, wykluczeniu dzieci i braku perspektyw na lepsze życie poruszy na pewno serca niejednego widza.
„Olbrzym-samolub” to film jaki można śmiało zaliczyć do kina społecznego, które z reporterską dokładnością pokazuje życie biednych, patologicznych rodzin. I chociaż film może nużyć swoim powolnym tempem to finał rekompensuje wszystko. Otrzymujemy taką dawkę emocji, która na długo nie pozwala zapomnieć o obrazie i zostawia nas z bagażem pytań.

Czy życie w biedzie, skrajnych warunkach skazuje na porażkę? Dlaczego pomoc dla osób wykluczonych społecznie nie zawsze działa tak, jak działać powinna? Na te i inne pytania odpowiedzcie sobie sami oglądając film „Olbrzym-samolub”.
Ja polecam film wszystkim miłośnikom niezależnego kina społecznego i tym, którym nieobce są problemy młodzieży. Naprawdę warto!

Olbrzym - samolub6.9/10

Olbrzym - samolub6.6/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *