Kino dla Ciebie

OSTATECZNE ROZWIĄZANIE (2001)

ostateczne rozwiązanie8/10

Gatunek – wojenny

Produkcja – USA, Wielka Brytania

Rok – 2001

Reżyseria – Frank Pierson

Scenariusz – Loring Mandel


„Ostateczne rozwiązanie” (oryginalny tytuł „Conspiracy”) to oparty na faktach zapis spotkania przywódców faszystowskich Niemiec w 1942 roku w Wannsee.
Spotkanie to miało rozwiązać kwestię żydowską i przygotować okrutny plan zagłady Żydów.
Film przeraża przede wszystkim opanowaniem i spokojem zebranych hitlerowców, którzy dyskutują o przygotowaniach do największej zbrodni. Przeraża tym bardziej, że został nakręcony na podstawie prawdziwych stenogramów konferencji a więc przedstawia maksymalnie dokładnie zapis okrutnej konferencji.

„Ostateczne rozwiązanie” jest filmem niezwykle chłodnym, oszczędnym i przypominającym w przekazie spektakl teatralny. W mojej ocenie największą jego zaletą są bardzo dobre portrety psychologiczne bohaterów. Oczywiście to w dużej mierze zasługa świetnie dobranej obsady aktorskiej, wśród której wyróżniają się Kenneth Branagh jako Reinhard Heydrich i Stanley Tucci w roli Adolfa Eichmanna.
„Ostateczne rozwiązanie” nie jest filmem łatwym i przyjemnym w odbiorze.
To doskonała, trudna i przerażająca lekcja historii. Mroczna i chłodna atmosfera, napięcie towarzyszące do ostatniego kadru a przede wszystkim dogłębna analiza zachowań ludzi, którzy zostają zmuszeni do ludobójstwa są kolejnymi atutami filmu. Filmu, który jest kinem wojennym bez wojny. Kinem o holokauście bez obrazu holokaustu. Mimo to czujemy jednak zbliżający się ogrom zbrodni i brak człowieczeństwa wśród uczestników konferencji.

„Ostateczne rozwiązanie” to film, który naprawdę warto obejrzeć.
Straszny, ponury i przygnębiający obraz, który ukazuje jak można w rzekomo słusznej sprawie doprowadzić do zbrodni. Polecam !

ostateczne rozwiązanie7.4/10

ostateczne rozwiązanie7.8/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *