Kino dla Ciebie

PALACZ (2010)

palacz8/10

Gatunek – dramat, kryminał

Produkcja – Rosja

Rok – 2010

Reżyseria – Aleksey Balabanov

Scenariusz – Alekset Balabanov


„Palacz” (oryginalny tytuł „Kochegar”) jest przejmującą opowieścią o weteranie armii radzieckiej, który pracuje w kotłowni gdzie trafiają zwłoki ofiar mafijnych porachunków. Niezwykle brutalny i prawdziwy film z prostą fabułą poraża przede wszystkim swoim finałem. Dobitnie przedstawiono w nim motyw zemsty i rozliczenia z przeszłością. Nie dotyczy ona tylko głównego bohatera ale także z pozoru błahej rywalizacji dwóch młodych przyjaciółek zabiegających o miłość mężczyzny.
W wypadku zemsty palacza można przewrotnie powiedzieć, że to piękna zemsta – obowiązek, rytuał i jakucka tradycja zabijania wroga własnymi rękoma…
„Palacz” jest również filmem, w którym Balabanov skupił się na historii i mentalności narodu. Przepych i bogactwo, kiczowatość a gdzieś obok wszechobecna bieda, przestępczość i nielegalny biznes.

Wśród obsady aktorskiej filmu nie ma postaci wyróżniających się, nie ma jakiś wybitnych kreacji aktorskich. Przyznać jednak muszę, że każdy z bohaterów jest bardzo przekonujący, każdy ma do pokazania swoją wizję życia i każdy robi to w sposób niezwykle wiarygodny.
W ogólnym rozrachunku film może wydawać się nieco nudnawy, męczący, trudny.
Ale to tylko pozór. Każda z najmniejszych scen, każdy gest, każde słowo są zamierzone i wprowadzają widza, być może zbyt długo, w bolesne i przerażające podsumowanie.
To film brutalny, specyficzny i kameralny. Nie ma w nim tematów tabu a śmierć i zbrodnia są normalnością…

Przyznaję, że od początku męczyła mnie w nim nieco kiczowata muzyka, powtarzający się motyw, który wydawać by się mogło nijak pasuje do klimatu filmu. O dziwo – im bardziej rozwijała się akcja wręcz brakowało mi właśnie owego kiczowatego motywu, który nie znalazł się w obrazie przypadkowo.

Brawa dla Balabanova ! „Palacz” umiejętnie sterował moją psychiką, moim odbiorem, moimi emocjami, poczuciem smaku a przede wszystkim oceną dobra i zła.
Nie był to łatwy seans. Nie był to film lekki i przyjemny. Polecam przede wszystkim tym, którzy spotkali się już z twórczością Balabanova. Naprawdę warto!

Filmweb – 6.7/10

IMDb – 6.6/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *