Kino dla Ciebie

PARTY (2017)

party7/10

Gatunek – dramat, komedia

Produkcja – Wielka Brytania

Rok – 2017

Reżyseria – Sally Potter

Scenariusz – Sally Potter


„Party” ( oryginalny tytuł „The Party” ) to doskonała czarna komedia i wyśmienita satyra na brytyjską klasę średnią. Bardzo teatralny obraz, oparty głównie na dialogach, klasyczny i jednocześnie staroświecki. Jego mocną stroną jest wspaniała obsada aktorska – Timothy Spall, Bruno Ganz, Patricia Clarkson czy Cilian Murphy.
Doskonała satyra, mistrzowskie, czarno – białe zdjęcia i klimatyczna muzyka czynią z filmu smakowite, kameralne kino. Kino, które porusza ważne tematy. Kino refleksyjne, skromne i bardzo mądre. Przykuwa uwagę, zmusza do myślenia, do zastanowienia się nad najważniejszymi wartościami a jednocześnie bawi.

„Party” to przede wszystkim obraz o upadku zaufania. Zaufania do najbliższych, do rządzących, do systemu. To obraz o ludziach, którzy chcąc zmieniać świat w życiu prywatnym karmią się kłamstwami, karykaturą i sztucznością uczuć.
W mojej ocenie to doskonała słodko-gorzka satyra i psychodrama – śmieszna i szczera, bolesna i prawdziwa. Krótki, bo zaledwie siedemdziesięcio minutowy film zachwycił mnie swoją precyzją, intensywnością, natłokiem ludzkich problemów.
To naprawdę niezwykle udane kino teatralne.
Świetnie obnażono w nim hipokryzję burżujów i modne we współczesnym świecie trendy. Ukazano więc przede wszystkim radykalny feminizm, pustą demokrację czy nadmierne zauroczenie psychoterapią.

Podsumowując – „Party” jest świetną parodią, ciepłą i bolesną zarazem. To film, który ogląda się bez cienia nudy z przyjemnością uczestnicząc w tak pouczającym przedstawieniu. Podczas seansu często towarzyszy nam śmiech a po zakończonej projekcji na długo zapadamy w zadumę. Zdecydowanie polecam – naprawdę warto !

Filmweb – 7.1/10

IMDb – 6.6/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *