Kino dla Ciebie

PIESKIE POPOŁUDNIE (1975)

pieskie popołudnie8/10

Gatunek – dramat, thriller

Produkcja – USA

Rok – 1975

Reżyseria – Sidney Lumet

Scenariusz – Frank Pierson


„Pieskie popołudnie” to oparty na faktach film o Sonnym Worztziku, który ze swoim wspólnikiem dokonuje nieudanego napadu na bank w Nowym Jorku. Powodem owego napadu nie była chęć wzbogacenia się a pomoc życiowemu partnerowi, który miał zamiar zmienić płeć.
Jednym z największych atutów filmu jest doborowa obsada aktorska. W główną rolę wcielił się Al Pacino. Grany przez niego Sonny to nadpobudliwy i paranoiczny gangster. Towarzyszy mu nieśmiały, przestraszony i rozhisteryzowany Salvatore, w którego wcielił się John Cazale.

„Pieskie popołudnie” jest bardzo emocjonującym kinem. Niezwykle naturalistycznym
i przekonującym. Doskonała narracja, perfekcyjna inscenizacja a oprócz tego bardzo realistyczne zdjęcia czynią z niego obraz, w którym nie ma zbędnych chwil.
Urzeka również jego duszna atmosfera – prawie cała akcja rozgrywana jest bowiem w jednym miejscu. Oprócz ukazania nietypowych relacji pomiędzy rabusiami a zakładnikami film pokazuje także zwykłych amerykanów. Pokazuje ich jako ludzi rządnych sensacji, karmiących się chwilami sławy. Nawet w chwili zagrożenia są oni zdolni uczynić z tego medialne widowisko.

„Pieskie popołudnie” to film ambitny i przyjemny jednocześnie, zaskakujący i nieprzewidywalny. Ogląda się go z niegasnącym zainteresowaniem, bez cienia nudy. Nie jest to wprawdzie wierne odtworzenie tego co wydarzyło się w pieskie popołudnie ale polecam ten obraz. Warto obejrzeć film, który urzeka swym klimatem, grą aktorską i oczywiście samą opowieścią. Po seansie zachęcam do poznania prawdziwej historii tamtych dni i obejrzenia dokumentu „Co zdarzyło się w pieskie popołudnie”.

Film został nagrodzony m.in. Oscarem za najlepszy scenariusz oryginalny oraz dwiema nagrodami BAFTA – dla Al Pacino i za najlepszy montaż.

Filmweb – 7.7/10

IMDb – 8.0/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *