Kino dla Ciebie

POLA ŚMIERCI (1984)

Kino Dla Ciebie 8/10

filmweb7.9/10

Kino Dla Ciebie7.9/10

Gatunek – wojenny, dramat

Produkcja – Wielka Brytania

Rok – 1984

Reżyseria – Roland Joffe

Scenariusz – Bruce Robinson

POLA ŚMIERCI (1984)

„Pola śmierci” są adaptacją prawdziwej historii Ditha Prana, opublikowanej w New York Times przez korespondenta Sidney’a Schanberga.
Okrucieństwo, masowe ludobójstwo w Kambodży dokonane przez dyktatora Pol Pota w połowie lat siedemdziesiątych to główne wątki fabularne filmu.

„Pola śmierci” to przerażające i ambitne kino, zmuszające do refleksji nad bezsensem wojny domowej. Film jest bardzo dobrze zrobiony – z ciekawą konstrukcją, świetną fabułą i doskonałą grą aktorską. Na szczególną uwagę zasługuje Haing S.Ngor – grający tłumacza, który ląduje w komunistycznym obozie pracy. W mojej ocenie zebrał zasłużone liczne nagrody : Oscar, Złoty Glob i Nagroda Bafta. Jego gra w sposób bardzo wiarygodny i porażający pokazuje warunki w Kambodży lat 70-tych, walkę o przetrwanie, walkę z dyktaturą.
Całość obrazu okraszona jest przepiękną muzyką Mike’a Oldfielda, która idealnie oddaje tragizm wydarzeń.

„Pola śmierci” są wstrząsającym, mocnym filmem pokazującym dojście do władzy okrutnych Czerwonych Khmerów i skutki ich krwawych i pozbawionych człowieczeństwa rządów. Ciężki ale ważny obraz, niebanalny, bez scen batalistycznych a mimo to wybitny film wojenny.
Mimo całego tragizmu, brutalności i bezsensu wojny domowej to piękny film o przetrwaniu, przyjaźni i człowieczeństwie w czasach, gdy tego człowieczeństwa zabrakło…
Oglądałam go z dużym zainteresowaniem, bólem i przerażeniem. Przerażeniem, że w XX – tym wieku mogło dojść do takich nieludzkich walk.
Polecam !

https://www.youtube.com/watch?v=92zK2w78J-c


2 komentarze do “POLA ŚMIERCI (1984)

  1. Huh, mocne kino. Dobrze że zrobili wtedy ten film, bo inaczej ta zbrodnia przeszła by w świecie bez echa. Towarzysze z Kambodży w swoim szaleństwie urządzili chyba największą (proporcjonalnie do liczby swoich mieszkańców) masakrę w dziejach.
    Dopiero Wietnamczycy musieli ich najechać, by zrobić porządek. I to chyba jedyny przypadek w dziejach kiedy interwencja państwa komunistycznego przyniosła komuś faktyczne wyzwolenie.

  2. Przyznaję,że dopiero po obejrzeniu filmu dowiedziałam się o ludobójstwie w Kambodży…Mimo całego tragizmu cieszę się,że dotarłam do tego obrazu.Naprawdę warto i trzeba go obejrzeć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *