Olga Tokarczuk to nazwisko, które wielu osobom może wydawać się znajome. Dzieje się tak za sprawą tego, że należy ono do całkiem sławnej, polskiej pisarki, która niedawno otrzymała światowe wyróżnienie, czyli Literacką Nagrodę Nobla. Jest to nagroda, którą dostają tylko nieliczni. Wcześniej takie wyróżnienie spotkało w polskim gronie Wisławę Szymborską, Henryka Sienkiewicza, a teraz przyszedł czas na nowe pokolenie. Co jeszcze warto wiedzieć na temat polskiej pisarki oraz jakie książki stworzyła ona?

Olga Tokarczuk- co warto wiedzieć na temat polskiej pisarki?

Olga Tokarczuk to polska pisarka, która dorastała w rodzinie nauczycielskiej. Jej ojciec oraz mama nauczali w szkole, jednak ona sama nie chciała iść taką drogą. Zamiast tego zdecydowała się studiowanie psychologii. Jej wykształcenie jednak nie przydało się jej tak bardzo w późniejszym życiu. Pisarka kilka pracowała jako terapeutka, jednak nie pałała wielką pasją do tego zawodu. Zaczęła więc szukać innej drogi. Spędziła też pewien czas w Anglii, gdzie pracowała jako sprzątaczka. Potem zdecydowała się wrócić do kraju. Obecnie mieszka we Wrocławiu, ma ona syna. 

Olga Tokarczuk- czym wyróżnia się pisarka?

Czytelnicy, którzy sięgną po książki Tokarczuk, szybko zauważą, że ma ona wyjątkowy styl pisania. W książkach każda historia zazwyczaj nie jest opowiadana w sposób bezpośredni. Za to jest to historia, która jest opowiadana razem z innymi. Jedna historia przeplata się z drugą, a nawet kolejną. Historie te nie są połączone niczym prócz wspólnego motywu. W przypadku książki “Bieguni” jest to motyw podróżowania. Podróż w książce Tokarczuk stała się czymś zupełnie nowym niż tylko zmianą miejsce. Pisarka pokazuje podróżowanie jako sposób na życie, na ciągłe uciekanie przed biernością, nudą, jednostajnością. Książka zachwyca swoją formą, a także treścią, jak i przesłaniem. Warto wiedzieć, że Olga Tokarczuk jest znana nie tylko jako pisarka, ale też osoba, która chętnie uczy pisania innych. Kiedyś prowadziła nawet warsztaty.