Kino dla Ciebie

PORA UMIERAĆ (2007)

pora umierać9/10

Gatunek – dramat

Produkcja – Polska

Rok – 2007

Reżyseria – Dorota Kędzierzawska

Scenariusz – Dorota Kędzierzawska

pora umierać

„Pora umierać” jest bardzo nostalgiczną, niemalże poetycką opowieścią o starości, samotności, przemijaniu i potrzebie bliskości drugiego człowieka. To przede wszystkim Danuta Szaflarska jako energiczna i dowcipna starsza pani uczyniła z filmu genialny obraz. „Pora umierać” to film czarno-biały, z powolnym tempem dogłębnie przedstawiający życie i postrzeganie świata przez dojrzałą bohaterkę. I wcale nie nudzi to powolne tempo, rozmowy z samą sobą, codzienne czynności pani Anieli. Wręcz przeciwnie – możemy wczuć się w jej położenie, obserwować codzienne życie i problemy, poczuć emocje jakie targają jej życiem.Historia jej życia, historia osoby walczącej o szacunek i dobre relacje z bliskimi, walczącej o dobro została ukazana w filmie w sposób niezwykle poruszający, realistyczny i wzruszający.

Dla mnie „Pora umierać” jest doskonałym studium człowieczeństwa – pragnień, przeżyć i emocji u skraju życia. Poruszył mnie i pochłonął. Po skończonym seansie długo jeszcze zastanawiałam się nad tym co w życiu najważniejsze – potrzebie akceptacji i miłości.
Można właściwie powiedzieć, że to film o rzeczach prostych ale sposób ich przekazania to istne mistrzostwo. Niezwykle subtelny, powolny i melancholijny z dużą dozą specyficznego humoru – urzeka, oczarowuje i wzrusza.

To bardzo solidne, bardzo dobrze zrealizowane i ponadczasowe kino. Polecam ten film każdemu, bez względu na wiek. Tak klimatyczne i piękne polskie filmy nie trafiają się często.
Warto poświęcić mu czas.

pora umierać7.9/10

pora umierać7.6/10

3 komentarze do “PORA UMIERAĆ (2007)

  1. P. Danusia przecudowna. Wielki żal, że już jej więcej nie zobaczymy 🙁 A film, piękne zdjęcia, klimat, ogląda się naprawdę super, mimo że nie jest to prosty w odbiorze film, bo mówi o przemijaniu, czyli o czymś co każdego z nas dotyczy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *