Kino dla Ciebie

PROROK (2009)

prorok8/10

Gatunek – dramat, kryminał

Produkcja – Francja, Włochy

Rok – 2009

Reżyseria – Jaques Audiard

Scenariusz – Jaques Audiard, Thomas Bidegain, Abdel Raouf Dafri, Nicolas Peufaillit


„Prorok” ( oryginalny tytuł „Un prophete” ) to historia 19-letniego Malika, który zostaje skazany na sześć lat więzienia. Pobyt w więzieniu przeobraża go w gangstera, szefa grupy przestępczej.
Zamiast zmienić się na lepsze, odkupić swoje wątpliwe błędy, przejść pomyślnie resocjalizację uczy się bandytyzmu. Więzienie staje się dla Malika szkołą życia, dzięki której zostaje niestety przestępcą idealnym – chłodnym, wyrachowanym i bez żadnych skrupułów.

„Prorok” to film zrealizowany niemalże perfekcyjnie. Bardzo dobre zdjęcia, idealnie wkomponowana muzyka i niezwykle sugestywne sceny bezdialogowe stanowią o walorach tego obrazu. A do tego doskonałe aktorstwo. Tahar Rahim w roli Malika to postać bardzo przekonująca, zagrana wzorcowo.
Co najdziwniejsze dla mnie w owym obrazie, to mimo całego okrucieństwa i zła jakie czynił Malik kibicowałam mu i sympatyzowałam a jednocześnie współczułam. „Prorok” to jednocześnie film ukazujący wielokulturowe społeczeństwo-podzielone religijnie i etnicznie.
Niezwykle surowy, pełen przemocy, okrucieństwa i odrażający „Prorok” jest filmem, który trzyma w napięciu do ostatniego kadru. A po seansie pozostajemy z mnóstwem pytań, na które musimy sami sobie odpowiedzieć. Dlaczego więzienie pogłębia degenerację? Gdzie tkwi błąd w funkcjonowaniu więziennictwa? Czy jest sens zamykać przestępców?

Film został nagrodzony m.in. Grand Prix Festiwalu w Cannes i dziewięcioma Cezarami.
Podsumowując : „Prorok” to bardzo wytrawne kino, z dobrym scenariuszem, dopracowany realizacyjnie. Kino, które pochłania, zmusza do refleksji i poraża. Polecam!

https://www.youtube.com/watch?v=l69ARbQt-Ko

prorok 7.3/10

prorok7.9/10

1 komentarz do “PROROK (2009)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *