Kino dla Ciebie

PRZYPADEK (1981)

przypadek9/10

Gatunek – dramat, psychologiczny, polityczny

Produkcja – Polska

Rok – 1981

Reżyseria – Krzysztof Kieślowski

Scenariusz – Krzysztof Kieślowski

przypadek

„Przypadek” pokazuje trzy różne losy jednego człowieka, Witka Długosza ( w tej roli genialny Bogusław Linda ) zależne właśnie od przypadku. W każdej z części główny bohater postępuje uczciwie, nie myśli tylko o sobie, jest porządnym człowiekiem.
Film zachwyca scenariuszem, sposobem realizacji i reżyserią. Świetne zdjęcia i doskonała muzyka Wojciecha Kilara idealnie pokazują rolę przypadku w życiu bohatera.
Zachwyca również a może przede wszystkim gra aktorska. Bogusław Linda zagrał niezwykle prawdziwie, autentycznie i przekonująco. Nie sposób nie zauważyć również pozostałych znakomitych polskich aktorów: Tadeusz Łomnicki, Adam Ferency, Zygmunt Hubner i inni.

„Przypadek” jest filmem, który pochłania i wywołuje refleksję nad rolą przypadku w życiu człowieka.
To film jakich brakuje obecnie w polskiej kinematografii. Świetnie pokazano w nim bezsilność jednostki wobec ludzkiego losu.
Kieślowski kręcąc film z gatunku „moralnego niepokoju” bardzo dobrze ukazał również krytykę ówczesnego systemu politycznego. Nie dziwi więc fakt, że „Przypadek” musiał czekać aż osiem lat na premierę. Takie były czasy.

Dla mnie „Przypadek” to znakomity film, klasyka polskiego kina i jeden z najlepszych obrazów Krzysztofa Kieślowskiego. Po seansie wielokrotnie wracałam myślami do tego filmu, zastanawiając się nad życiem Witka, nad rolą przypadku, nad nieskazitelnym charakterem głównego bohatera.
Zmusił mnie do myślenia, poruszył i zauroczył. Jestem pewna, że wrócę do niego niejeden raz.
To obraz odważny, nietuzinkowy, zagłębiający się w ludzką psychikę.
Pozycja obowiązkowa. Polecam. Ten film trzeba koniecznie obejrzeć – nie pożałujecie.

https://www.youtube.com/watch?v=xE6X0S5vT4Y

przypadek8.0/10

przypadek8.0/10

1 komentarz do “PRZYPADEK (1981)

  1. Klasyka polskiej kinematografii. Nie da się ukryć,że Kieślowski jest mistrzem.Mimo upływu czasu film absolutnie nie traci na swojej wartości. Również polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *