Kino dla Ciebie

RAPORT PELIKANA (1993)

raport pelikana7/10

Gatunek – thriller

Produkcja – USA

Rok – 1993

Reżyseria – Alan J.Pakula

Scenariusz -Alan J.Pakula

„Raport Pelikana” ( oryginalny tytuł „The Pelikan Brief” ) jest filmem opartym na powieści Johna Grishama pod tym samym tytułem. Nie powiem nic odkrywczego twierdząc, że pierwowzór literacki jest o wiele lepszy od wersji fabularnej.
Film ukazuje skorumpowanie i oszustwa wysoko postawionych ludzi związane z wydobywaniem ropy naftowej.

Największą zaletą obrazu „Raport Pelikana” są niewątpliwie wyśmienite kreacje aktorskie. Króluje przede wszystkim  Julia Roberts jako studentka prawa Darby Shaw, która próbuje odkryć prawdę o oszustwach czy młodziutki Denzel Washington w roli dziennikarza śledczego Gray Granthama.
„Raport Pelikana” to film z wciągającą fabułą, spokojnie opowiedziany, mimo że dotyczy poważnych problemów. Pochłania i zaskakuje.
Z niecierpliwością oglądamy walkę Darby i Graya z wielkimi tego świata, kibicujemy im w dążeniu do odkrycia prawdy. To solidne kino polityczne z domieszką thrillera. Emocjonalny, chociaż czasami zbyt przewidywalny obraz.
Bardzo dobry scenariusz, bardzo dobra gra aktorska ale również scenografia, klimat i muzyka są głównymi walorami filmu.

„Raport Pelikana” to bardzo dobry thriller – posiadający wszelkie cechy, które powinny wyróżniać ten gatunek. Umiejętnie dozowane napięcie, narastające emocje nie pozwalają się nudzić podczas seansu i zmuszają do myślenia.
To nie jest na pewno film dla tych, którzy oczekują szybkiej akcji, morza krwi, strzelanek i innych efektów. Tego nie spotkacie w filmie „Raport Pelikana”. Bo to obraz mimo swojej tematyki niezwykle spokojny. Polecam go nie tylko fanom twórczości Johna Grishama.

raport pelikana7.2/10

raport pelikana6/6/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *