Kino dla Ciebie

SELMA (2014)

Kino Dla Ciebie 7/10

filmweb 6.5/10

Kino Dla Ciebie 7.6/10

Gatunek – biograficzny, thriller, polityczny

Produkcja – USA, Wielka Brytania

Rok – 2014

Scenariusz – Paul Webb, va DuVernay

Reżyseria – Ava DuVernay

SELMA (2014)
                                    

„Selma” to oparta na prawdziwych wydarzeniach poruszająca historia Martina Luthera Kinga-laureata pokojowej nagrody Nobla.

To bardzo dobry obraz dla miłośników historii, polityki i filmów biograficznych. A więc i dla mnie, bo filmy z polityką w tle są gatunkiem filmowym, który uwielbiam 🙂
Najbardziej poruszającym i przerażającym momentem jest w filmie marsz protestacyjny Afroamerykanów z Selmy do Montgomery. Marsz, który był pokojowy, który miał pokazać Amerykanom, że żyją w ich kraju ludzie zepchnięci na margines, ludzie którzy nie mają praw wyborczych a który został brutalnie spacyfikowany na polecenie gubernatora George’a Wallace’a (w tej roli znakomity Tim Ruth).
Doskonały, niemal dokumentalny obraz ważnych dla USA wydarzeń. Ważnych i brutalnych. Obraz rzetelny, prawdziwy, będący wspaniałą chociaż gorzką lekcją historii. „Selma” to dobry film pokazujący prześladowania Afroamerykanów, ich walkę o równouprawnienie i zniesienie dyskryminacji rasowej.
Urzekają w nim kreacje aktorskie, nawet te drugoplanowe.
David Oyelowo w roli walczącego o godność Martina Luthera Kinga zagrał bardzo wiarygodnie – słowa, mimika, gesty i sposób poruszania się wręcz perfekcyjnie oddają postać tego wielkiego człowieka.
Zachwyca także ścieżka dźwiękowa, z oscarowym „Glory” na czele, oddająca klimat tamtych wydarzeń.

W mojej ocenie „Selma” to film wart obejrzenia, mimo długiego czasu projekcji – nie nuży, nie męczy a wzrusza i jest wspaniałą lekcją najnowszej historii. Polecam!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *