Kino dla Ciebie

ŚMIERĆ STALINA (2017)

śmierć stalina7/10

Gatunek – biograficzny, dramat, komedia

Produkcja – Belgia, Francja, Kanada, Wielka Brytania

Rok – 2017

Reżyseria – Armando Iannucci

Scenariusz – Armando Iannucci, David Schneider i inni


„Śmierć Stalina” (oryginalny tytuł „The Death of Stalin”) to wyśmienita satyra na śmierć Stalina. Śmieszna a jednocześnie prawdziwa. Ukazuje ona przede wszystkim wewnętrzną walkę o władzę, która rozegrała się w 1953 roku, po śmierci wodza i tyrana.
To jednocześnie doskonały obraz terroru jaki panował w ZSRR – czystki, egzekucje wśród zwykłych ludzi. Na szczęście nawet tak wielkie zbrodnie pokazane zostały z dużą dozą humoru.

„Śmierć Stalina” to jednak nie tylko obraz ZSRR z czasów Stalina. To także, a może przede wszystkim współczesna satyra i przestroga dla wszystkich wodzów, którzy marzą o silnych rządach i władzy absolutnej.
W mojej ocenie to bardzo okrutne, ostre i gorzkie kino rozrywkowe z dużą dozą humoru. Prawdziwa i dosadna czarna komedia.

Wśród obsady aktorskiej filmu właściwie każdy z odtwórców doskonale wcielił się w swoją rolę. Steve Buscemi jako Nikita Chruszczow, Michael Palin w roli Mołotowa czy Simon Russell Beale jako okrutny Beria wykreowali niezapomniane postacie, które porażają swoją autentycznością i okrucieństwem.
„Śmierć Stalina” została wpisana na czarną listę i zakazana w Rosji. Uznano bowiem, że obraz obraża symbole narodowe i oczernia tych rodaków, którzy zwalczali faszyzm. No cóż. Nie każdy godzi się z prawdą, nawet tą pokazaną w humorystyczny a jednocześnie inteligentny sposób.

Dla mnie „Śmierć Stalina” była wyśmienitą czarną komedią. Komedią, która przypomniała jakie mechanizmy rządziły ZSRR i jak zgubne mogą być rządy maniakalnego przywódcy.

Polecam! To naprawdę dobre kino rozrywkowe, które zmusza do refleksji.

Filmweb – 6.9/10

IMDb – 7.2/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *