Kino dla Ciebie

SNOWDEN (2016)

snowden7/10

Gatunek – biograficzny, sensacyjny, thriller

Produkcja – USA

Rok – 2016

Reżyseria – Oliver Stone

Scenariusz – Oliver Stone, Kieran Fitzgerald

„Snowden” to dobry thriller, film biograficzny o byłym pracowniku CIA i NSA Edwardzie Snowdenie, który doprowadził do największego przecieku tajnych informacji w historii USA.
Prawdziwa historia, w której jednak w moim odczuciu czegoś zabrakło. Snowden został przedstawiony w niej jako bohater bez skazy, bohater który działał w słusznej sprawie, bohater którego ocenę otrzymujemy w obrazie.
Dużym plusem filmu jest niewątpliwie obsada aktorska. Przede wszystkim Joseph Gordon – Levitt, który jako Edward Snowden idealnie oddał osobowość postaci, jego gesty, mimikę i głos.

Historia ukazana w filmie jest w miarę wiarygodna. Pisano ją bowiem w oparciu o serię rozmów z Edwardem Snowdenem a także opowieści jego rosyjskiego adwokata oraz książki dziennikarza The Guardian. Na początku obrazu dowiadujemy się, że niektóre wydarzenia zostały w nim zmienione ale to tylko zabieg celowy – dla podkreślenia dramaturgii filmu.
Mimo, że akcja filmu rozgrywa się w środowisku specjalistów komputerowych to obraz jest niezwykle przystępny. Dobre tempo, zdjęcia i muzyka są jego kolejnymi walorami.

Nie jest to tak dobrze ukazana historia jak w oscarowym dokumencie „Citizenfour” ale w moim odczuciu „Snowden” spełnia swoją rolę będąc dobrym thrillerem, filmem biograficznym z ponadczasowym przesłaniem.
Mimo dość długiego czasu projekcji oglądałam go z dużym zainteresowaniem i bez cienia nudy. Polecam.

snowden6.0/10

snowden7.4/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *