Kino dla Ciebie

SPALENI SŁOŃCEM (1994)

Kino Dla Ciebie9/10

filmweb7.9/10

Kino Dla Ciebie8.0/10

Gatunek – dramat, historyczny

Produkcja – Rosja, Francja

Rok – 1994

Reżyseria  – Nikita Michałkow

Scenariusz – Nikita Michałkow, Rustam Ibragimbekov

SPALENI SŁOŃCEM (1994)

„Spaleni słońcem” (oryginalny tytuł „Utomlyonnye solntsem”) to jak zwykle znakomite i wielkie rosyjskie kino – wstrząsające a jednocześnie zabawne i przepiękne. Film nagrodzony Oscarem w 1995 roku dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Obraz pokazuje całą kwintesencję ZSRR czasów Stalina, mechanizmów rządzących krajem i ludźmi.
To film przepiękny i tragiczny jednocześnie, wszyscy bohaterowie stają się bowiem ofiarami Słońca Narodów –  jak zwano Stalina.
Wspaniały, sielankowy klimat, rozbawiony z dużą dozą humoru, spokojny i beztroski niczym czas najlepszej kanikuły.
Urzeka ta niepowtarzalna atmosfera filmu, cudowny krajobraz, muzyka – wszystko wręcz idylliczne, idealne. Nieczęsto się zdarza aby na tak długim filmie nie nudzić się ani przez chwilę – a ja siedziałam jak oczarowana, chłonąc każdy kadr filmu.
Od początku jednak czujemy, że coś wisi w powietrzu, że sielanka przemieni się w tragedię… Nasze przeczucie nas niestety nie myli…

Nikita Michałkow w „Spalonych Słońcem” osiągnął w mojej ocenie apogeum swego kunsztu jako aktor, reżyser i scenarzysta. Ale nie tylko on wyróżnia się wśród aktorów.
Rewelacyjnie, bardzo przekonująco i dojrzale zagrała kilkuletnia Nadjeżda Michałkow – córka mistrza 🙂

„Spaleni Słońcem” to film dający do myślenia, pokazujący mechanizmy stalinizmu i jednocześnie ośmieszający ten totalitarny system.
Urzekł mnie i na pewno znajdzie się na liście filmów, do których kiedyś wrócę. W mojej ocenie to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników kina rosyjskiego.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *