Kino dla Ciebie

SPOTLIGHT (2015)

Spotlight (2015)8/10

Gatunek – thriller

Produkcja – USA

Rok -2015

Reżyseria – Tom McCarthy

Scenariusz – Tom McCarthy, Josh Singer

Spotlight

„Spotlight” jest kolejnym obrazem poruszającym trudny i bolesny temat pedofilii w kościele rzymskokatolickim. Film oparty na faktach dotyka bardzo ważnych i trudnych tematów związanych z pedofilią – odpowiedzialność, wykorzystywane wiary, ukrywanie prawdy.
Historia przedstawiona w filmie tym bardziej boli, że to historia świeża – sprzed kilkunastu lat :
Dziennikarze bostońskiego dziennika „Spotlight” wpadają na trop skandalu, o którym wiedzą wszyscy – poszkodowani, wymiar prawa, politycy, najwyższe władze kościelne i niektórzy dziennikarze. Wiedzą wszyscy ale nikt nie robi nic aby ukarać winnych. Jedyną karą dla księży pedofilów jest przeniesienie do innej parafii, do środowiska w którym i tak powracają do swoich pedofilskich praktyk.
Artykuł jaki w końcu opublikował w 2002 roku bostoński dziennik stał się jednym z najważniejszych artykułów, które złamały zmowę milczenia w kościele.

„Spotlight” to film niezwykle prawdziwy, poruszający i brutalny, brudny i zmuszający do myślenia. Trzymająca w napięciu fabuła, znakomita gra aktorska,dobre dialogi i wartka akcja, czynią z tego filmu dzieło, które trzeba koniecznie obejrzeć. W obsadzie znalazła się niezła plejada gwiazd : Michael Keaton, Mark Ruffalo, Liev Schreiber i inni. Myślę, że spośród sześciu nominacji w wyścigu oscarowym chociaż jedna przypadnie temu obrazowi. To doskonały film. Film, który przeraża i jednocześnie uczy. Doskonale ukazano w nim codzienną pracę dziennikarzy śledczych, układy panujące na szczeblach władzy sądowniczej i kościelnej.
„Spotlight” jest swego rodzaju pochwałą rzetelnego dziennikarstwa. Dziennikarstwa, które może naprawić i niszczyć zło nawet w najbardziej niedostępnych instytucjach.
Polecam- ten film trzeba koniecznie obejrzeć.

Spotlight (2015)7.5/10

Spotlight (2015)8.3/10

2 komentarze do “SPOTLIGHT (2015)

  1. Kolejna przejmująca produkcja o ciągle aktualnym problemie pedofilii w Kościele. Przeraża w niej przede wszystkim ukrywanie trudnej prawdy przez Wielkich tego Świata. Warto obejrzeć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *