Kino dla Ciebie

STARE GRZECHY MAJĄ DŁUGIE CIENIE (2014)

Stare grzechy mają długie cienie7/10

Gatunek – kryminał

Produkcja – Hiszpania

Rok – 2014

Reżyseria – Alberto Rodriguez

Scenariusz – Alberto Rodriguez, Rafael Cobos

Stare grzechy mają długie cienie

„Stare grzechy mają długie cienie” ( oryginalny tytuł „La isla minima” ) należy do typowych kryminałów kina hiszpańskiego. Gęsta i mroczna atmosfera, niegasnące napięcie, niespieszna akcja i tajemnica, która zostaje rozwikłana dopiero w finale filmu. Do tego doskonałe zdjęcia, muzyka i aktorzy, którzy idealnie oddali klimat filmu.
„Stare grzechy mają długie cienie” śmiało można nazwać rasowym kryminałem. Takim, w którym intryga trzyma nas w napięciu do samego końca, a tajemnice którymi spowito morderstwa budzą ciekawość, niepokój i mnóstwo emocji.
Dodatkowym atutem filmu jest to, że  w fabułę wpleciono tak ważne dla Hiszpanii wydarzenia z przeszłości – przemiany ustrojowe i kryzys z nimi związany.
To film niełatwy, film który odkrywa przed nami znaną ale jakże bolesną prawdę: Bardzo często zbrodnia nie byłaby możliwa gdyby nie ciche przyzwolenie otoczenia.

Zdaję sobie sprawę, że ten obraz może nużyć, że nie jest to kryminał prosty i taki, który zadowoli każdego. Wizualnie jednak przepiękny jest perełką dla fanów hiszpańskiego kina.
Film nagrodzono dziesięcioma statuetkami Goya m.in. dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, najlepszy scenariusz i muzykę.
Czy słusznie? Oceńcie sami. Ja polecam gorąco „Stare grzechy mają długie cienie” 🙂

Stare grzechy mają długie cienie 7.0/10

Stare grzechy mają długie cienie 7.4/10

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *