Kino dla Ciebie

STRATEGIA MISTRZA (2015)

Strategia mistrza7/10

Gatunek – biograficzny, dramat, sportowy

Produkcja – Francja, Wielka Brytania

Rok – 2015

Reżyseria – Stephen Frears

Scenariusz – John Hodge

Strategia mistrza

„Strategia mistrza” ( oryginalny tytuł „The Program” ) jest filmem poświęconym niezwykłej karierze Lance Armstronga – siedmiokrotnego zwycięzcy Tour de France. Jego biografia obfitowała w nietypowe i nieprawdopodobne wydarzenia, którymi można by śmiało obdzielić kilka osób albo nakręcić o wiele dłuższy film. Ale i tak to co miałam okazję oglądać było niezwykle emocjonującym, trzymającym w napięciu i zaskakującym filmem.

„Strategia mistrza” w mojej ocenie to świetny obraz o człowieku uzależnionym od sportu, sławy i wygrywania. Uzależnionym tak bardzo, że stara się on za wszelką cenę osiągnąć sukces.
To jednocześnie obraz odkrywający kulisy największej afery dopingowej w kolarstwie – afery, na którą było ciche przyzwolenie wśród kolarzy i trenerów. Pokazuje także pracę dziennikarza śledczego Walsha ( w tej roli Chris O’Dowd ), dzięki któremu świat dowiedział się o skali dopingu w kolarstwie i o tym, że Armstrong jest tak naprawdę oszustem.
W rolę kultowego kolarza wcielił się Ben Foster, ukazując cynicznego sportowca, dążącego do celu za każdą cenę, manipulującego ludźmi. A jednocześnie człowieka, który stał się symbolem pokonania śmiertelnej choroby i powrotu na sam szczyt. Jak się jednak okazało powrót ten doprowadził do upadku…

„Strategia mistrza” to solidne kino z bardzo dobrymi zdjęciami, muzyką i tempem akcji. Jedyne czego żałuję to to, że cała historia została opowiedziana w zawrotnym tempie, stąd niektóre wątki pojawiły się tylko symbolicznie. Zabrakło mi także jakiejś głębszej analizy psychologicznej szczególnie głównej postaci. Mimo wszystko jednak uważam, że „Strategia mistrza” to dobre kino, warte obejrzenia. Nie jest to jednak typowy film sportowy – to dramat pokazujący upadek człowieka. Polecam!

https://www.youtube.com/watch?v=GANdigKEUIQ

Strategia mistrza 6.3/10

Strategia mistrza6.5/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *