Kino dla Ciebie

TAMTE DNI,TAMTE NOCE (2017)

tamte dni,tamte noce8/10

Gatunek – melodramat

Produkcja – Brazylia, Francja, USA, Włochy

Rok – 2017

Reżyseria – Luca Guadagnino

Scenariusz – James Ivory

„Tamte dni,tamte noce”  ( oryginalny tytuł „Call My by Your Name” ) jest filmem opartym na powieści Andre Aciman’a pod tym samym tytułem.
To piękny i poetycki obraz o dojrzewaniu, odkrywaniu swojej tożsamości seksualnej, miłości i przyjaźni. Niezwykle melancholijny i niespieszny, przepięknie zagrany i zobrazowany. Przepełniony erotyką a jednocześnie bardzo subtelny.

„Tamte dni,tamte noce” to film, od którego wręcz nie można oderwać oczu. Pochłaniają w nim przede wszystkim piękne zdjęcia, włoski, małomiasteczkowy klimat a to wszystko okraszone cudownie wkomponowaną muzyką.
Dla mnie był to bardzo emocjonalny, poruszający i hipnotyzujący obraz. Maksymalnie szczery i maksymalnie refleksyjny. Zmuszający  do zadumy.
Bardzo subtelnie a jednocześnie dokładnie przedstawiono w nim relacje pomiędzy Elio a Olivierem i państwem Perlman.
„Tamte dni,tamte noce” to przede wszystkim pochwała młodości, uczuć i przyjaźni, Niemalże baśniowy klimat uwodzi, fascynuje i pozostaje na długo w pamięci.
To bardzo dojrzały obraz. Kameralny, magiczny i maksymalnie poetycki. Taki ponadczasowy melodramat zupełnie inny od przesłodzonych opowieści o miłości.

Film otrzymał cztery nominacje do Oscara oraz trzy do Złotego Globu i myślę, że zgarnie wiele zasłużonych nagród.
„Tamte dni,tamte noce” polecam każdemu. Naprawdę warto oderwać się od rzeczywistości i przenieść  w cudowny świat marzeń. Pojawiające się w filmie liczne odniesienia do poezji, filmu i rzeźby powinny zadowolić najbardziej wybrednych znawców sztuki. Naprawdę warto obejrzeć.

tamte dni,tamte noce8.0/10

tamte dni,tamte noce8.3/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *