Kino dla Ciebie

THE LOBSTER (2015)

the lobster9/10

Gatunek – thriller, sci-fi

Produkcja – Francja, Grecja, Holandia, Irlandia, Wielka Brytania

Rok – 2015

Reżyseria – Yorgos Lanthimos

Scenariusz – Yorgos Lanthimos, Ethymis Fillipou

the lobster

„The Lobster” jest filmem, który pokazuje samotność i relacje międzyludzkie w bardzo nietypowy i niekonwencjonalny sposób. Odcięta od cywilizacji grupa osób z niedalekiej przyszłości, próbuje w zamkniętej społeczności znaleźć swego życiowego partnera. Samotnicy nie mogą bowiem istnieć, żyją nielegalnie w ukryciu, żyją w komunie partyzantów, która rządzi się też brutalnymi prawami.Żaden z tych dwóch światów nie jest idealny. Żaden nie jest właściwy dla ludzi, którzy szukają prawdziwej miłości, którzy kierują się w życiu emocjami. A do takich osób należy Davie, główny bohater, w którego rolę wcielił się perfekcyjnie Colin Farrell.
Oprócz Colina Farrella w filmie wystąpiła cała plejada gwiazd, m.in: Rachel Weisz, John C.Reilly, Olivia Colman i inni.

„The Lobster” to w mojej ocenie świetna tragifarsa życia, w którym panuje przymus bycia razem, w którym samotność jest niedopuszczalna i nietolerowana przez ogół. To doskonała karykatura dążeń jednostki do znalezienia partnera nie po to aby kochać, ale aby ustrzec się przed zagrożeniami czyhającymi na samotnego człowieka. Film mówi wprawdzie o wyimaginowanej przyszłości ale tak naprawdę pokazuje w krzywym zwierciadle naszą teraźniejszość.
„The Lobster” jest obrazem, który zaskakuje, bawi i przeraża. Fascynujący i nieprzyjemny zarazem. Niepokojący i zmuszający do myślenia. Długi i ciężki.
To absurdalna i klimatyczna mieszanka. Wykwintne i umiejętnie podane danie, które tak jak tytułowy „Homar” zadowoli na pewno wybrednych kinomanów. Zachwyca w nim nie tylko sam scenariusz, realizacja i gra aktorska. Dodając do tego klimatyczne zdjęcia i muzykę otrzymujemy film prawie idealny.
Polecam go wszystkim, którym nieobce jest kino surrealistyczne, kino autorskie, kino nietypowe. Zdecydowanie warto obejrzeć.

the lobster6.8/10

the lobster7.1/10

4 komentarze do “THE LOBSTER (2015)

  1. Bardzo trafne spostrzeżenia na temat filmu, myślę, ze warto dodać, iż bardzo ważnym wątkiem w filmie jest relacja cywilizacji ze środowiskiem naturalnym. Wątek ten jest nie tylko bardzo umiejętnie zawoalowany w scenografie i umiejscowienie filmu ( las, hotel przy jeziorze oraz miasto) acz również przyjmuje pierwszoplanową role w postaci zwierząt w które przemieniani są goście hotelowi. Autor zmusza nas do myślenia nad naszą relacja z naturą w czasach zmian klimatycznych które zagrażają istnieniu cywilizacji jaką znamy. W momencie kiedy technologia wdziera się w nasze życia, penetrując najbardziej intymne zakątki naszej świadomości, coraz trudniej odpowiedzieć na pytanie co tak naprawdę znaczy być człowiekiem.
    Również gorąco polecam 🙂

  2. Do Farella jakoś nadal nie mogę się przekonać, ale film mam w planach bliżej nieokreślonych. Kto wie, może po tej roli dostrzegę w nim jednak coś więcej niż tylko w miarę ładną buźkę (oczywiście bez tej myszy pod nosem 😉 ).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *