Kino dla Ciebie

TIMBUKTU (2014)

Timbuktu (2014)7/10

Gatunek – dramat

Produkcja – Francja, Mauretania

Rok -2014

Reżyseria – Abderrahmane Sissako

Scenariusz – Abderrahmane Sissako, Kessen Tall

Timbuktu (2014)

„Timbuktu” to bardzo kameralny dramat ukazujący świętą wojnę i życie zwykłych ludzi sterroryzowanych przez islamistów.
Obraz nagrodzono siedmioma Cezarami w tym za najlepszy film, najlepszy scenariusz i reżyserię, dźwięk i zdjęcia.
To przygnębiający a jednocześnie piękny film. Poraża swoim urokiem: formą przekazu, rewelacyjnymi zdjęciami, idealną muzyką i niezwykle skromnym sposobem przedstawienia paradoksów wojny. „Timbuktu” mimo ukazania bezsensu walk i sporów na tle religijnym zawiera także sporą dawkę humoru i pokrzepiających fragmentów.

To obraz, który bardzo wnikliwie pokazuje brak tolerancji i brak poszanowania w kraju, w którym rządzą dżihadyści. Dla tych fanatyków najważniejsza jest lista rzeczy zakazanych, czasami absurdalnych, których nieprzestrzeganie jest surowo karane.
„Timbuktu” nie spodoba się na pewno tym, którzy oczekują w filmach o wojnie morza krwi, akcji, strzelaniny i przerażenia.
Jest to bowiem obraz pozornie niewinny, spokojny ale maksymalnie gorzki i prawdziwy, przepełniony symboliką i bardzo wymowny. Nawiązuje do autentycznych wydarzeń z 2012 roku, które doprowadziły do przejęcia w Mali władzy przez islamskich ekstremistów.

Czy polecam „Timbuktu”? Tak. To bardzo dobry przykład cichego filmu o reżimie i losie zwykłych ludzi, którzy próbują przeciwstawić się dyktatowi i żyć normalnie. W trakcie seansu po raz kolejny towarzyszyło mi przerażenie. Przerażenie, do czego może doprowadzić fanatyzm i ślepa wiara.

Timbuktu (2014)6.8/10

Timbuktu (2014)7.2/10

2 komentarze do “TIMBUKTU (2014)

  1. Świetne kameralne kino, które z dokładnością ukazuje jak działa reżim, jak żyją ludzie w kraju w którym rządzi religia. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *