Kino dla Ciebie

TRAINSPOTTING (1996)

trainspotting8/10

Gatunek – dramat

Produkcja – Wielka Brytania

Rok – 1996

Reżyseria – Danny Boyle

Scenariusz – John Hodge

„Trainspotting” jest jednym z najgłośniejszych filmów lat 90 tych, powstałym na podstawie powieści Irvine’a Welsha „Ślepe tory”. To niezwykle kontrowersyjna i bulwersująca opowieść o przyjaciołach z Edynburga, których łączy przede wszystkim lekkie podejście do życia i narkotykowy nałóg.
Szalony, momentami zabawny, momentami dramatyczny obraz.
„Trainspotting” to przede wszystkim doskonałe i jednocześnie bolesne studium psychologiczne postaci.
Doborowa obsada aktorska, wśród której wyróżnia się Evan McGregor jako Renton – beztrosko podchodzący do życia, inteligentny i wrażliwy, walczący z nałogiem. Oprócz niego również pozostali aktorzy doskonale wczuli się w odtwarzane przez siebie role.

„Trainspotting” porusza ciężki temat ale opowiedziano go w sposób lekki i przystępny dla widza. Świetne dialogi, czarny humor i brytyjski klimat dodają tej produkcji wyszukanego smaku. Film może budzić skrajne emocje od zachwytu aż po zażenowanie, obrzydzenie i zniechęcenie. Mnie zauroczył. Bardzo dobry scenariusz, świetne akcje, klimat, abstrakcyjne wydarzenia i perfekcyjnie dobrana muzyka nie pozwalają na chwilę nudy.
„Trainspotting” wbrew pozorom nie jest filmem łatwym. To kino niezwykle szokujące, drastyczne i zabawne. Króluje w nim czarny humor.

To kultowy film, bardzo realistyczny i surrealistyczny zarazem. Niekonwencjonalny obraz ludzi przegranych, ludzi którzy żyją według własnych reguł. Kino, które bawi i uczy jednocześnie.
Mocne, niekonwencjonalne, mądre i prawdziwe. Zdecydowanie polecam. To pozycja obowiązkowa każdego kinomana.

trainspotting7.8/10

trainspotting8.2/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *