Kino dla Ciebie

UKRYTE DZIAŁANIA (2016)

grek zorba8/10

Gatunek – dramat

Produkcja – USA

Rok – 2016

Reżyseria – Theodore Melfi

Scenariusz – Allison Schroeder, Theodore Melfi


„Ukryte działania” (oryginalny tytuł „Hidden Figures”) to prawdziwa historia trzech afroamerykanek, które w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku podjęły pracę w NASA.
Obraz powstał na podstawie biograficznej książki Margot Lee Shetterly.
To niezwykle ciekawa historia, ciekawie zrealizowana i wyśmienicie zagrana. Historia, która uczy przede wszystkim wiary we własne siły, determinacji i woli walki. Dużo w niej nietolerancji, dyskryminacji kobiet i rasizmu.
Największą siłą tej produkcji są niewątpliwie kreacje aktorskie. Taraji P.Henson, Octavia Spencer, Janelle Monae w roli trzech przyjaciółek i jednocześnie pracowniczek NASA zagrały bardzo dynamicznie, przekonująco wręcz brawurowo.

„Ukryte działania” są bardzo klimatycznym obrazem, z dużą dozą specyficznego humoru i doskonale wkomponowaną muzyką. To dobry film biograficzny ukazujący historie kobiet pracujących w NASA a jednocześnie świetne kino rozrywkowe.
Film został uhonorowany do tej pory ośmioma nagrodami (najlepsza obsada, najlepsza scenografia, najlepszy film).
Ogląda się go z dużym zainteresowaniem i bez cienia nudy mimo długiego czasu projekcji i mimo, że problem rasizmu pojawiał się w wielu produkcjach. To film, który skłania do refleksji. Uczy i bawi jednocześnie. Porusza wiele problemów nie tylko tych związanych z życiem zawodowym ale i tych codziennych, rodzinnych.

Bardzo klimatyczny, świetnie oddaje realia minionej epoki. Realia kulturowe ale również polityczne.
To film z prostym ale jakże ważnym przesłaniem. Każdy, niezależnie od koloru skóry, niezależnie od uwarunkowań powinien podjąć próbę realizacji swoich marzeń. Wystarczy tylko, że zabierze się do pracy.
„Ukryte działania” są filmem lekkim a jednocześnie niezwykle mądrym i pouczającym. To dobra lekcja historii, dobra lekcja tolerancji i dobra inspiracja dla tych, którym brakuje wiary w siebie. Zdecydowanie warto go obejrzeć. Polecam.

   ukryte działania        7.6/10

ukryte działania
7.8/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *