Kino dla Ciebie

ULUBIONE FILMY ROSYJSKIE (1990-2014)

Zestawienie ulubionych filmów rosyjskich okazało się nie lada wyzwaniem – praktycznie to kino, które z założenia jest dobre i większość filmów ogląda się z dużym zainteresowaniem.
Poniżej przedstawiam „Ulubione filmy rosyjskie z lat 1990-2014”, takie do których z chęcią powrócę, takie które zdecydowanie polecam.


1. POWRÓT (2003) – 9/10

Świetny dramat w reżyserii Andrieja Zwiagincewa. Tajemniczy, wciągający i niejednoznaczny – dla mnie ponadczasowe arcydzieło. Mnóstwo symboli, wspaniałe zdjęcia i bardzo dobrze wkomponowana muzyka.

2. SPALENI SŁOŃCEM (1994) – 9/10

Klasyka dramatu historycznego. Jak zwykle monumentalne dzieło, powolne i bardzo dobrze skonstruowane. Ukazuje ludzi „spalonych słońcem”-tych, których w sposób bezpośredni lub pośredni dosięgnął system Stalina. Film przepiękny i tragiczny jednocześnie.
 
3. ŁADUNEK 200 (2007) – 8/10
 
Przerażający obraz. Obraz ukazujący rozpad ZSRR, obojętność i brutalność mieszkańców. Nieobliczalny i niełatwy, dla osób o mocnych nerwach.
 
4. WYSPA (2006) – 8/10
 
Zmusza do zastanowienia się nad samym sobą, swoim życiem i postępkami. Perfekcyjny scenariusz, rewelacyjne zdjęcia a przede wszystkim mistrzowska gra Piotra Momonowa. Polecam tym, którzy lubią refleksyjne kino.
5. METRO (2013) – 7/10
 
Wprawdzie to film katastroficzny, który nie jest domeną kinematografii rosyjskiej ale warto obejrzeć ze względu na niesamowite widowisko. Mile się ogląda mimo całego tragizmu – efekciarski !
 
6. JAK SPĘDZIŁEM KONIEC LATA (2010) – 8/10
 
Trudny w odbiorze ale świetny psychologiczny obraz dwójki bohaterów – starcie młodości z doświadczeniem. Cały urok tego filmu tkwi w niespiesznym tempie, minimalnej ilości dialogów,długich ujęciach i pięknych zdjęciach nieokrzesanej przyrody.
 
7. KUKUŁKA (2002) – 8/10
 
Niezwykły film z wojną w tle – mądry, ze swoistym, cudownym klimatem i odrobiną humoru. To prosta a jednocześnie bajeczna historia z przepięknym morałem. Kameralne, bardzo dobre kino.
 
8. DWUNASTU (2007) – 7/10
 
Dobry dramat sądowniczy w reżyserii Nikity Michałkowa. Remake znanego amerykańskiego obrazu „Dwunastu gniewnych ludzi”. Słabszy od pierwowzoru ale dobrze pokazana psychika 12 przysięgłych, którzy pod wpływem emocji, nacisków są w stanie zmienić swoje poglądy.
 
9. WYGNANIE (2007) – 8/10
 
Piękna historia i pięknie pokazana. To historia o samotności, o relacjach międzyludzkich i braku zrozumienia. Cudowna scenografia, wybitne aktorstwo i bardzo dobry scenariusz.
 
10. ELENA (2011) – 9/10
 
Bardzo realistyczny i przytłaczający obraz. Wymowny, precyzyjny i inteligentnie opowiedziany dramat psychologiczny. Siłą tego filmu jest prosta fabuła, piękne zdjęcia i muzyka. „Elena” zmusza nas do własnych interpretacji i przemyśleń.
 
11. ADMIRAŁ (2008) – 8/10
 
Bardzo dobry film biograficzno – wojenny z elementami melodramatu.Opowiada historię ostatnich czterech lat życia admirała Kołczaka. Wspaniałe sceny batalistyczne,wiernie przedstawione obrazy życia towarzyskiego wyższych sfer. Zrealizowany z rozmachem, ze wspaniałą grą aktorską.
12. SYBERIA MONAMOUR (2011) – 9/10
 
Surowy obraz Syberii,którą rządzą Bóg i wódka. Reżyser opowiada nam w filmie kilka przeplatających się historii,historii ludzi żyjących w dziczy. Opowiada w sposób prawdziwy i czasami odrażający. To kino konesera.
13. POCHOWAJCIE MNIE POD PODŁOGĄ (2009) – 8/10
 
Adaptacja autobiograficznej powieści prozaika i reżysera Pawła Sanajewa. Oryginalna i wzruszająca historia – skłania do refleksji. To opowieść o miłości, miłości trudnej niemal patologicznej i zaborczej.To kino nietuzinkowe – bardzo emocjonalne.
 
14. WE MGLE (2012) – 8/10
 
Dobry dramat wojenny Siergieja Łoźnicy. Nie ma tutaj wartkiej akcji, nie ma zaskakujących scen ale jest rewelacyjny obraz psychologiczny bohaterów w czasach wojny. Bolesny i ciężki ale wart obejrzenia.
 
15. ŻYĆ (2010) – 8/10
 
Bardzo dobry dramat Jurija Bykowa. Pełen realizmu, ciężki i ponury z zaskakującym zakończeniem.W trakcie filmu i po projekcji zostajemy z wieloma pytaniami dotyczącymi wartości człowieka i jego życia…
 
16. MILCZĄCE DUSZE (2010) – 8/10
 
Film oparty na opowiadaniu Denisa Osokina jest piękną historią o miłości i śmierci. Wysmakowany, filozoficzny i bardzo klimatyczny obraz. Obraz duszy rosyjskiej, tradycji i kultury.
 
17. MAJOR (2013) – 7/10
 
Kolejny dobry obraz Jurija Bykowa.Mocne,dobrze zrealizowane kino, skłania do refleksji nad naturą człowieka. Czy w każdym z nas drzemie bestia ? Jak daleko jesteśmy w stanie posunąć się aby uniknąć odpowiedzialności ? To tylko niektóre pytania jakie nasuwają się podczas oglądania filmu.

 

2 komentarze do “ULUBIONE FILMY ROSYJSKIE (1990-2014)

  1. 'Powrót' wspaniały, 'Spaleni słońcem' jakoś mnie nie chwyciły, kilka z listy mam w planie, a paroma jeszcze się zainteresuję dzięki Tobie. sądzę, że 'Lewiatan', który w listopadzie ma u nas premierę ma dużą szansę, żeby znaleźć się na Twojej liście – według mnie rewelacyjne kino!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *