Kino dla Ciebie

UPADŁE NIEBO (2006)

Upadłe niebo7/10

Gatunek – dramat, kryminał

Produkcja -USA

Rok – 2006

Reżyseria – Terry Green

Scenariusz – Terry Green

upadłe niebo

„Upadłe niebo” ( oryginalny tytuł „Heavens Fall” ) to oparty na prawdziwych wydarzeniach film, po raz kolejny ukazujący niesprawiedliwość i rasizm w amerykańskim sądownictwie.
To klasyczny dramat sądowy skupiający się głównie na obronie niesłusznie oskarżonych dziewięciu czarnych, którzy znaleźli się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie. Jako czarni byli idealnym materiałem dla mieszkańców południa USA, którzy w latach 30-tych wszystkiego co złe dopatrywali się w ludziach o odmiennej karnacji, poglądach, mentalności.

„Upadłe niebo” nie jest może filmem najwyższych lotów – razi w nim czasami zbytnia sztuczność, teatralność i nie zawsze udane zdjęcia. Ale te potknięcia rekompensuje tematyka, obsada aktorska i przede wszystkim mocny i dający wiele do myślenia finał.
Wśród obsady aktorskiej zdecydowanie wysuwa się na czoło Samuel Leibowitz w roli obrońcy czarnoskórych oskarżonych. Jego zacięta walka, ukazanie nadużyć i uchybień wymiaru sprawiedliwości, uprzedzeń rasowych zmieniło podejście amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości do spraw czarnych. I mimo, że w rzeczywistości ponosi on klęskę jest zwycięzcą.

„Upadłe niebo” to film jakich powstało wiele ale dzięki swojemu przesłaniu, dzięki prawdziwej i poruszającej historii, historii o odwadze maluczkich walczących z systemem jest filmem wartym polecenia. Ogląda się go z dużym zainteresowaniem, zwątpieniem w siłę sprawiedliwości i równości. Mimo, że wiele się zmieniło od czasu owego procesu film jest nadal aktualny.
Bo przecież prawa człowieka, nieprzestrzeganie równouprawnienia to wciąż tematy aktualne.
Polecam „Upadłe niebo” wszystkim miłośnikom filmów prawniczych, opartych na faktach. Warto !

Upadłe niebo 6.7/10

Upadłe niebo6.8/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *