Kino dla Ciebie

UŚPIENI (1996)

Uśpieni 8/10

Gatunek – dramat, thriller

Produkcja -USA

Rok – 1996

Reżyseria – Barry Levinson

Scenariusz – Barry Levinson

Uśpieni

„Uśpieni” to historia powstała na podstawie powieści Lorenzo Carcaterra pod tym samym tytułem. Historia molestowanych w poprawczaku czterech przyjaciół. Po latach dorośli już mężczyźni postanawiają zemścić się na swoich oprawcach, tych którzy zniszczyli ich życie.

Główną zaletą filmu „Uśpieni” jest wyśmienita obsada. Robert de Niro w roli księdza będącego podporą buntowniczych chłopców, Kevin Bacon jako okrutny strażnik więzienny, Brad Pitt grający prokuratora czy Dustin Hoffman w roli prawnika – alkoholika. Jednak nie tylko obsada jest główną zaletą tego obrazu. Film „Uśpieni” porusza bowiem bardzo kontrowersyjne tematy – pedofilii i zemsty. Czy odwet za upokorzenia, utracone dzieciństwo i straty moralne może być usprawiedliwiony? Czy zemsta odpokutuje winy sprawców? Czy przeszłość jest w stanie wpływać na nasze dorosłe życie? To dylematy, z którymi przyjdzie wam się zmierzyć oglądając film.

„Uśpieni” to niezwykle poruszający obraz, z dobrą historią, ciekawie opowiedzianą, wyśmienitą grą aktorską, dobrą muzyką i scenografią. Niepokojący, bardzo emocjonalny, prawdziwy a jednocześnie bolesny i wstrząsający. Bardzo przekonujący film, zmuszający do refleksji.
Mimo ponad dwugodzinnego czasu projekcji nie nudzi, przykuwa uwagę i pozostaje na długo w pamięci. To film, który mimo upływu czasu nie stracił nic na swojej wartości – ponadczasowy, nadal aktualny. Filmów o pedofilii, filmów o zemście powstało wiele ale ten warto obejrzeć chociażby dla wyśmienitej obsady aktorskiej. Polecam – warto.

Uśpieni

8.0/10

Uśpieni7.5/10

4 komentarze do “UŚPIENI (1996)

  1. Po książkę też muszę sięgnąć, bo film bardzo mi się podobał, choć oglądałam go już dawno. Ale to jeden z tych filmów, które pamięta się jeszcze długo po obejrzeniu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *