Kino dla Ciebie

UWIKŁANIE (2011)

Kino Dla Ciebie5/10

filmweb6.7/10

Gatunek – kryminał

Produkcja – Polska

Rok – 2011

Reżyseria – Jacek Bromski

Scenariusz – Jacek Bromski, Juliusz Machulski

UWIKŁANIE (2011)

Zasiadałam do filmu „Uwikłanie” z nadzieją na dobre kino kryminalne. Należę przecież do fanek twórczości Zygmunta Miłoszewskiego. Jego trylogia o prokuratorze Szackim to wzorcowe powieści kryminalne : z dobrą fabułą, wyrazistymi bohaterami i przekazem, który zadowoli większość moli książkowych.

Niestety zawiodłam się na ekranizacji książki „Uwikłanie”… Gdzie zniknął prokurator Szacki ? Dlaczego zamiast niego pojawia się w filmie kobieta-Agata Szacka, na dodatek grana przez Maję Ostaszewską ? Niestety to wg mnie największy błąd reżysera, Jacka Bromskiego. Nie dość, że jako główny bohater pojawia się osoba, której brak tej charyzmy, magnetyzmu, bałaganiarstwa i szybkości łączenia faktów jakie miał Teodor Szacki to na dodatek ta obsada. Dla mnie totalna porażka.                                             A poza tym? Książka była naprawdę dobrym materiałem na film: świetna intryga, trzymająca w napięciu do ostatniej kartki, z rewelacyjnymi postaciami i dobrze wkomponowanymi wątkami politycznym i miłosnym. W powieści „Uwikłanie” była groza i wszechwładza, było napięcie, było oczekiwanie a w filmie…Zaczęło się owszem intrygująco, ale im dalej tym gorzej – z dobrego materiału wyszła papka, spłaszczony maksymalnie obraz, który ma się nijak do pierwowzoru literackiego. Oprócz głównej postaci, która zmieniła płeć, denerwowały mnie niedopracowane dialogi, przeciętne zdjęcia i beznadziejna muzyka.

Mimo tych niedociągnięć film „Uwikłanie” oglądało się nie aż tak źle 🙂 Odbiorą go dobrze na pewno ci, którzy nie znają doskonałego kryminału Zygmunta Miłoszewskiego. A Ja ? Po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że zrobienie dobrej ekranizacji doskonałej książki jest nie lada sztuką. Niestety tym razem nie udała się ona Jackowi Bromskiemu. Szkoda 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *