Kino dla Ciebie

VERA DRAKE (2004)

Vera Drake8/10

Gatunek – dramat społeczny

Produkcja – Francja, Nowa Zelandia, Wielka Brytania

Rok – 2004

Reżyseria – Mike Ligh

Scenariusz – Mike Ligh

VERA DRAKE

„Vera Drake” to niezwykle bolesny i przejmujący obraz poruszający trudny temat aborcji. Obraz o dobroci, która niszczy i przynosi ból. Imelda Stauton jako tytułowa Vera Drake zagrała wręcz perfekcyjnie ukazując cierpienie i dobroć kobiety, która łamiąc prawo pomaga innym. Nigdy nie zostawia ludzi samych, zrozpaczonych i samotnych. Czyni „dobro” bezinteresownie, po prostu z potrzeby serca.

Akcja filmu rozgrywa się w 1950 roku w Londynie. Dzięki doskonałym zdjęciom udało się bardzo sugestywnie ukazać obraz ulic, mieszkań i ludzi powojennego Londynu. Ich mentalność, codziennie życie, trudne wybory i uczucia. To bardzo bolesny i mocny film. Film, który nie pozostawia widza obojętnym. Nagrodzono go m.in. nagrodą BAFTA dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, za najlepsze kostiumy i reżyserię i.in.

„Vera Drake” jest perfekcyjnie zrobionym filmem – reżyseria, aktorstwo, zdjęcia i muzyka dopracowane w każdym najmniejszym szczególe idealnie odzwierciedlają klimat epoki i uczucia bohaterów. Mimo kontrowersyjnego tematu aborcji Vera jest postacią, która wzbudza współczucie. Współczucie dla swojej niewiedzy, dobroci i tragedii. To nie ona jest winna. To system prawny, który traktuje kobiety przedmiotowo i nie pozwala decydować o swoim losie.
Obraz budzi i budzić będzie wiele kontrowersji.To trudny i skomplikowany film wywołujący skrajne emocje.
Zdecydowanie wart obejrzenia – polecam.

Vera Drake7.2/10

Vera Drake7.7/10

4 komentarze do “VERA DRAKE (2004)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *