Kino dla Ciebie

WALKA ŻYWIOŁÓW (2005)

walka żywiołów8/10

Gatunek – dramat, komedia

Produkcja – USA

Rok – 2005

Reżyseria – Noah Baumbach

Scenariusz – Noah Baumbach


„Walka żywiołów” (oryginalny tytuł „The Squid and Whale”) to przejmująca historia dwójki rodzeństwa, borykającej się z rozwodem rodziców. Film powstał w oparciu o osobiste przeżycia reżysera oraz jego brata. To bardzo szczery, prawdziwy i bolesny obraz. Przede wszystkim uczy ale i jednocześnie bawi. Sporo w nim bowiem wątków humorystycznych.

W filmie na szczególną uwagę zasługuje obsada aktorska. Przede wszystkim Jeff Daniels w roli ojca, Bernarda Berkmana, intelektualisty i człowieka, który uwielbia narzucać innym swoje zdanie. Doskonale spisali się również Jesse Eisenberg i Owen Kline w roli braci, którzy muszą zmagać się z nową sytuacją w rodzinie, z własnymi pragnieniami i marzeniami.
Wszyscy bohaterowie zostali bardzo dobrze zobrazowani, bardzo dogłębnie przeanalizowano ich działania i wpływ na życie innych.
To świetne studium psychologiczne osób, które znalazły się w zupełnie nowej, trudnej i niespodziewanej sytuacji życiowej.
„Walka żywiołów” bardzo dobrze ukazuje klimat lat 80tych.Dzięki dobrym zdjęciom, scenografii i muzyce udało się pokazać to, co typowe dla owych czasów.

Dla mnie „Walka żywiołów” to bardzo szczery i prawdziwy obraz. Obraz zmuszający do refleksji. Do refleksji nad sobą, życiem i ważnymi wartościami – rodziną i miłością.
To film obyczajowy, który pochłania i który ogląda się jednym tchem. A po seansie na długo zapada w pamięć…
Z pozoru zwykły, niepozorny, spokojny i bardzo szczery jest dobrym filmem godnym polecenia.
Warto poświęcić mu czas.

walka żywiołów6.8/10

walka żywiołów7.4/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *