Kino dla Ciebie

WENDETA (2016)

wendeta8/10

Gatunek – thriller

Produkcja – Belgia, Francja, Holandia, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania

Rok – 2016

Reżyseria – Martin Koolhoven

Scenariusz – Martin Koolhoven


„Wendeta” (oryginalny tytuł „Brimstone”) jest niezwykle przejmującym filmem o fanatyzmie religijnym, bestialstwie i przemocy. To jednocześnie opowieść o zemście. Zemście, która budzi się po latach aby chronić bliskich przed krzywdami z przeszłości.
„Wendeta” jest filmem podzielonym na cztery części – rozdziały. Poznajemy w nich historię życia Liz, historię jej konfliktu z duchownym. Historię brutalną i przerażającą. Pełno w niej bowiem tortur, morderstw a do tego najgorsza przemoc seksualna i kazirodztwo. A wszystko to okraszone cytatami z Biblii, które mają usprawiedliwiać najgorsze zbrodnie…

Realizacyjnie „Wendeta” jest filmem niemalże wzorcowym. Dobry scenariusz i obsada aktorska, mroczny klimat, niezwykły realizm i piękne zdjęcia są niepodważalnymi atutami tego obrazu.
Obrazu, który może w nieco przerysowanym świetle, bardzo emocjonalnie i okrutnie ukazuje fanatyzm religijny. Ale przecież nawet w dzisiejszych czasach ów fanatyzm religijny prowadzi często do czynów niewyobrażalnych dla zwykłego człowieka.

„Wendeta” to film pełen grozy i surowości. Nie jest to na pewno obraz dla każdego widza. Tym bardziej, że owa okrutność króluje przez ponad dwie godziny na ekranie.
W mojej ocenie tylko ludzie o silnych nerwach i wytrzymali mogą oglądać piekło jakie spotkało główną bohaterkę.
To film nietuzinkowy – mądry, niełatwy z głębokim przesłaniem. Warto poświęcić mu czas. Polecam.

 wendeta         7.1/10

wendeta7.1/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *