Kino dla Ciebie

WIELKI GATSBY (2013)

Kino Dla Ciebie5/10

filmweb7.3/10

Kino Dla Ciebie7.3/10

Gatunek – melodramat

Produkcja – Australia,  USA

Rok – 2013

Reżyseria – Baz Luhrmann

Scenariusz – Baz Luhrmann, Craig Pearce

WIELKI GATSBY (2013)

Nie czytałam kultowej powieści Francisa Scotta Fitzgeralda „Wielki Gatsby” , która po raz kolejny została przeniesiona na ekran. Moja ocena odnosi się więc tylko do obrazu, bez oceny poziomu adaptacji. „Wielki Gatsby” to opowieść o marzeniach i zdradzie, o upadku obyczajów i pogoni za materialnym bogactwem. W filmie zachwyca przede wszystkim oprawa audiowizualna: świetne kostiumy i charakteryzacja, scenografia pełna przepychu, wykonana perfekcyjnie i z wielkim rozmachem. Choreografia hucznych dekadenckich imprez, kolorystycznie nasączone obrazy są ucztą dla oka. Dodają filmowi magii, tajemniczości i bajecznego klimatu. Do tego dochodzi bardzo dynamiczny montaż, co sprawia, że oglądając film skupiamy się na przekazie wizualnym nie zastanawiając się zbytnio, co kryje się pod taką stylizacją. Nie dziwię się, że „Wielki Gatsby” zdobył tyle prestiżowych nagród za kostiumy i scenografię — to w pełni zasłużone wyróżnienia.

Warto wspomnieć także o ścieżce dźwiękowej —  standardy jazzowe idealnie oddają klimat minionej epoki, a do tego kawałki współczesnej popkultury, które nie rażą. Wyszła całkiem miła dla ucha mieszanka stylów i gatunków. Atutami filmu jest także obsada aktorska z rewelacyjnym, jak zwykle Leonardo DiCaprio w roli tytułowego Gatsby’ego.

„Wielki Gatsby” jest jednak dla mnie filmem, który się ogląda, ale nie przeżywa. Nie wzbudził we mnie żadnych uczuć, poza zachwytem nad dobrze sklejonymi, wizualnie dopieszczonymi obrazkami. Oglądając film odniosłam wrażenie, że każda z postaci jest pustą, piękną lalką — nie utożsamiałam się z żadną z nich, z jej życiem i marzeniami. „Wielki Gatsby” w mojej ocenie jest bardzo dobrym widowiskiem, które zobaczyć warto. Zobaczyć i… zapomnieć. Po filmie bowiem nie zostaje nic: zero emocji, przemyśleń, uczuć. Moja niska ocena filmu może nieco zdziwić, oczekiwałam jednak czegoś niepowtarzalnego, a sama uczta wizualna nie wystarczy, abym mogła ocenić film wyżej. Szkoda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *