Kino dla Ciebie

WINNI (2018)

winni8.0/10

Gatunek – thriller

Produkcja – Dania

Rok – 2018

Reżyseria – Gustaw Moller

Scenariusz – Gustaw Moller, Emil Nygaard Albertsen


„Winni” (oryginalny tytuł „Den Skyldige”) jest wyśmienitym „telefonicznym” thrillerem – kinem jednego aktora. Główny bohater – Asger Holm, w rolę którego wcielił się Jacob Cedergren to dzielny policjant, który czuwając pod numerem 112 udziela pomocy wszystkim poszkodowanym i zagubionym.
Pomoc ta bywa czasami trudna. Rozpoczynając bowiem walkę o czyjeś życie bierze się odpowiedzialność za własne decyzje. Nie zawsze ocena sytuacji i wydawane sądy są właściwe. Dlaczego? Przekonajcie się podczas seansu.

„Winni” są bardzo dobrym studium psychologicznym postaw ludzkich.
To film statyczny w każdym calu, maksymalnie dramatyczny i bardzo oryginalnie zrealizowany. Oszczędna forma i autentyzm każdej sytuacji pobudzają wyobraźnię widza, zmuszając do refleksji i przemyśleń. Najbardziej przerażające nie jest w filmie to, co widzimy na ekranie a masakryczne obrazy jakie powstają w naszej głowie…
Bardzo dobrze napisany scenariusz, wyśmienita reżyseria a przede wszystkim niezwykle przekonująca gra aktorska czynią z tego obrazu niezwykle emocjonujące widowisko.

To wprawdzie tylko 85 minutowe widowisko ale takie, które szarpie nerwy, zaskakuje i jest pełnowartościowym thrillerem.
Podsumowując – „Winni” są filmem niezwykle prowokującym,trudnym w swojej formie i przekazie. To bardzo życiowy obraz.
Wspaniały, bardzo dojrzały debiut reżyserski Gustawa Mollera. Został on nagrodzony m.in. w konkursie Camerimage oraz Sundance. Dla mnie było to niesamowite przeżycie. Być może będzie Was nużyć forma, być może przerazi Was brak akcji ale to kino, które wymaga przede wszystkim skupienia, spokoju i dogłębnej analizy.
Polecam – naprawdę warto.

FILMWEB7.1/10
IMDb – 7.5/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *