Kino dla Ciebie

WITHNAIL I JA (1987)

Kino Dla Ciebie8/10

filmweb7.6/10

Kino Dla Ciebie7.9/10 

Gatunek – komedia, dramat obyczajowy

Produkcja – Wielka Brytania

Rok – 1987

Reżyseria – Bruce Robinson

Scenariusz – Bruce Robinson

WITHNAIL I JA

Żałuję, że tak późno obejrzałam jedyny w swoim rodzaju film: „Withnail i ja”. Żałuję, bo rzadko spotykam tak wyszukaną i wymagającą komedię, pełną absurdów, z rewelacyjnymi dialogami i niepowtarzalnym klimatem. To nie jest banalne kino, nie jest to również komedia, która wywołuje ciągłe salwy śmiechu. „Withnail i ja” to gorzka komedia, komedia wielu pomyłek a jednocześnie obraz pełen nostalgii i tęsknoty. Tęsknoty za kończącą się epoką cudownych lat 60tych – czasu zabawy, miłości i wszechobecnych narkotyków.
Historia przedstawiona w filmie jest bardzo prosta ale w tym cały jej urok, dlatego tak urzeka i nie pozwala się nudzić 🙂
Duża w tym zasługa odtwórców głównych ról. Przede wszystkim Richard E. Grant w roli Whitnaila, niespełnionego aktora, pogrążonego w narkotycznym transie i żyjącego chwilą.

Bruce Robinson jako scenarzysta filmu po raz kolejny zaskoczył mnie swoim talentem oddając idealnie atmosferę Londynu lat 60tych, mentalność Anglików i kreśląc perfekcyjnie psychologiczne obrazy postaci.
Urzekła mnie w obrazie również muzyka, doskonale wkomponowana w film i oddająca jego specyficzny klimat.

„Withnail i ja” to niezwykle naiwna i prosta historia, doskonale opowiedziana, doskonale zagrana, z wyszukanym humorem. Historia, która uczy, bawi i jest obrazem ponadczasowym.
Rzadko zdarza mi się, ze po zakończonej projekcji siedzę jak zaczarowana do ostatniego napisu końcowego, czekając na więcej, więcej, więcej. Tak było właśnie w przypadku tego filmu. Dlatego zdecydowanie polecam. „Withnail i ja” to pozycja obowiązkowa – warto poświęcić jej czas i zanurzyć się w opary absurdu i marzeń.

https://www.youtube.com/watch?v=RWYwxvcfHus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *