Kino dla Ciebie

WOJNA (2015)

wojna7/10

Gatunek – dramat, wojenny

Produkcja – Dania

Rok – 2015

Reżyseria – Tobias Lindholm

Scenariusz – Tobias Lindholm

„Wojna” (oryginalny tytuł „Krigen”) jest głęboko psychologicznym dramatem wojennym i sądowniczym. Nie jest to film obfitujący w sceny batalistyczne, mimo że akcja w większości rozgrywa się w ogarniętym wojną Afganistanie.
To bardzo powolny, niespieszny i chłodny obraz ukazujący historię sierżanta Clausa Petersena, dowódcy duńskiego oddziału. W trakcje starcia z Talibami podejmuje on decyzję tragiczną w skutkach. Decyzję, która wpływa nieodwracalnie na życie jego i jego najbliższych…

„Wojna” jest bardzo kameralnym filmem, emocjonalnym i zmuszającym do przemyśleń. Surowym w swoim przekazie, cichym i bolesnym. Doskonale zrealizowanym i zagranym. Bardzo realistycznym głównie dzięki perfekcyjnym zdjęciom i montażowi. To film, który stawia przed widzem wiele trudnych pytań. Pytań, na które nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi: Jak daleko można posunąć się w sytuacji zagrożenia bez szkody dla siebie i innych? Czy dokonywane wybory są zawsze słuszne?
„Wojna” jest oczywiście przede wszystkim oskarżeniem wojny. Wojny, która niszczy nie tylko życia ale przede wszystkim psychikę pozostawiając w niej trwały ślad.
To film niezwykle prawdziwy, mądry i jakże inny od patetycznych amerykańskich filmów wojennych.

W tym filmie wojna rozgrywa się przede wszystkim w człowieku, który musi podejmować moralnie ciężkie decyzje.
Dla mnie to jeden z tych tytułów, o których pamięta się jeszcze długo po skończonym seansie. Poruszył mnie, pochłonął i zmusił do przemyśleń. Polecam – to naprawdę odważne i niebanalne kino.

wojna6.7/10

wojna
7.1/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *