Kino dla Ciebie

WSZYSTKO O MOJEJ MATCE (1999)

wszystko o mojej matce (1999)9/10

Gatunek – dramat

Produkcja – Hiszpania, Francja

Rok – 1999

Reżyseria – Pedro Almodovar

Scenariusz – Pedro Almodovar

wszystko o mojej matce (1999)

„Wszystko o mojej matce” ( oryginalny tytuł „Todo sobre mi madre” ) jest kolejnym doskonałym dramatem jaki ujrzał światło dzienne dzięki mistrzostwu Pedro Almodovara.
To jak zwykle w przypadku tego autora bardzo dobre kino zmuszające do refleksji. Kino ukazujące całą gamę ludzkich problemów i zachowań, kino które nie ocenia a zmusza nas do głębszego zastanowienia się nad sobą, życiem i ludźmi.

Film opowiada o rzeczach bardzo ważnych: życiu i dylematach, odmienności innych, tolerancji i akceptacji. Uczy przede wszystkim tego jak żyć w sytuacjach skrajnych, jak radzić sobie z cierpieniem i jak nie upaść gdy cały świat lega nam w gruzach.
„Wszystko o mojej matce” jest obrazem, w którym nie po raz pierwszy u Almodovara pojawia się duża doza kiczu i wulgarności ale to tylko dodaje mu uroku i niepowtarzalności. Mamy tutaj również wiele nie zawsze akceptowalnych zachowań – LGBT, HIV i narkomania, co w czasach kiedy powstał film musiało być dużym zaskoczeniem i budzić odrazę.
Film jest także wielką pochwałą kina – fascynacji , wpływu na nasze życie a przede wszystkim życie aktorów.
Jest on idealny pod każdym względem: reżyseria i scenariusz, muzyka i scenografia a przede wszystkim aktorstwo. Wszystkie kobiety pojawiające się na ekranie mistrzowsko ukazały emocje bohaterek, emocje które kierują ich życiem i życiem innych.

„Wszystko o mojej matce” należy do najbardziej nagradzanych filmów Almodovara. Warto wspomnieć chociażby o Oscarze dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, Złotym Globie za najlepszy film czy nagrodzie BAFTA w tej samej kategorii. Czy można w takim razie przejść obojętnie wobec tego filmu? Zdecydowanie nie. To pozycja obowiązkowa !

wszystko o mojej matce (1999)7.7/10

wszystko o mojej matce (1999)7.9/10

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *