Kino dla Ciebie

WYSOKIE OBCASY (1991)

wysokie obcasy (1991)7/10

Gatunek – dramat, komedia, romans

Produkcja – Hiszpania, Francja

Rok – 1991

Reżyseria – Pedro Almodovar

Scenariusz – Pedro Almodovar

WYSOKIE OBCASY (1991)

„Wysokie obcasy” ( oryginalny tytuł „Tacones lejanos” ) to kolejny obraz Pedro Almodovara jaki miałam okazję obejrzeć i kolejne niezapomniane przeżycie :). Ponownie przekonałam się, że Pedro Almodovar jest doskonałym znawcą kobiecej psychiki, kobiecych przeżyć, uczuć i oczywiście perfekcjonistą w przekazywaniu najprostszych i skomplikowanych prawd na akranie.

„Wysokie obcasy” są filmem ukazującym losy kobiet – losy bardzo złożone, zaskakujące i zwycięskie mimo swej nieudolnej walki i pozornej porażki. Główna bohaterka Rebeka, grana przez doskonałą Victorię Abril, to kobieta, która zrobi wszystko aby być bliżej matki. Matki, która dla sławy odrzuciła uczucia do córki, zaniedbała je i tak naprawdę nie dorosła do nich. To bohaterka, która dla odzyskania tych najpiękniejszych rodzicielskich uczuć zdolna jest popełnić największe zbrodnie, psychiczne katusze dla samej siebie. Wiąże się nawet z kochankiem matki, po to tylko aby być bliżej niej…

„Wysokie obcasy” są słodko – gorzkim obrazem, urzekającym grą aktorską, muzyką, kolorami i ponadczasowym przesłaniem. To film smutny i zabawny jednocześnie, prawdziwy i emocjonalny. W trakcie całego seansu nie wiemy tak naprawdę co jest fikcją a co prawdą, nie wiemy do czego są zdolne kobiety Almodovara. Tak jak w życiu – uczucia potrafią pchnąć nas do niewyobrażalnych poświęceń i czynów.
Film nagrodzono w 1993 roku nagrodą Cezar dla najlepszego filmu zagranicznego.
Czy polecam? Oczywiście. Jak wszystkie obejrzane przeze mnie do tej pory filmy mistrza Almodovara 🙂  „Wysokie obcasy” to głęboko psychologiczny obraz uczuć pomiędzy najbliższymi i kobietą i mężczyzną.

wysokie obcasy (1991)7.5/10

wysokie obcasy (1991)7.2/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *