Kino dla Ciebie

Z DYSTANSU (2011)

Kino Dla Ciebie8/10

filmweb  7.9/10

Kino Dla Ciebie7.7/10

Gatunek – dramat

Produkcja – USA

Rok – 2011

Reżyseria – Tony Kaye

Scenariusz – Carl Lund

Z DYSTANSU (2011)

„Z dystansu” (oryginalny tytuł „Detachment”) jest doskonałym filmem z Adrienem Brody w roli nauczyciela z wieloletnim stażem, wypalonego zawodowo. Nauczyciela, który zyskuje zaufanie uczniów –  tych najbardziej buntowniczych, negatywnie nastawionych do życia, szkoły i nauki.

To nie jest łatwy obraz ale w mojej ocenie niesłusznie omijany i ginący w gąszczu filmów o podobnej tematyce.
Bardzo kontrowersyjny, opowiadający o problemach uczniów i nauczycieli tych zawodowych i osobistych.
Maksymalnie realistyczny, co udało się osiągnąć głównie dzięki wplecionym w fabułę mini wywiadom z wychowawcami, które sprawiają że film nabiera momentami stylu paradokumentu.
Codzienność podrzędnej szkoły, dramatyczne sytuacje poruszają i zmuszają nas do refleksji i zadumy w trakcie projekcji i po zakończonym seansie.

„Z dystansu” jest obrazem bardzo szczerym, emocjonalnym a jednocześnie bolesnym i zaskakującym. Na pewno duża w tym zasługa Adriena Brody, który zagrał wręcz idealnie nauczyciela niestabilnego emocjonalnie, z bagażem własnych wspomnień i ciężkich przeżyć, z niełatwym życiem prywatnym. Dzięki niemu postać Henry’ego Bathes’a jest bardzo szczera, przekonująca i prawdziwa.

Całość to bardzo refleksyjny film. Długo zastanawiałam się co jest powodem zaniku więzi międzyludzkich w domu, szkole czy na ulicy. Czy to nie przypadkiem daleko posunięte bezstresowe wychowanie ?
Polecam ten film każdemu- uczniom, rodzicom i nauczycielom.To świetny obraz, szkoda że tak mało doceniany – gorzki, poruszający. Dla mnie istna perełka.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *