Kino dla Ciebie

ZABIĆ DROZDA (1962)

Zabić drozda8/10

Gatunek – dramat sądowy, obyczajowy, prawniczy

Produkcja – USA

Rok – 1962

Reżyseria – Robert Mulligab

Scenariusz – Horton Foote

Zabić drozda

„Zabić drozda” ( oryginalny tytuł „To Kill a Mockingbird” ) to film na podstawie bestsellerowej powieści Harper Lee pod tym samym tytułem.
Film porusza przede wszystkim problem rasizmu w Stanach Zjednoczonych. Problem tym większy, że akcja obrazu rozgrywa się w latach trzydziestych ubiegłego wieku, czyli czasach kiedy czarny człowiek był obywatelem drugiej kategorii. Obywatelem, który będąc niewinnym tak jak Tom Robinson zostaje skazany, bo taka jest wola i naciski społeczeństwa.
W filmie świetnie ukazano uprzedzenia rasowe, zawziętość zwykłych ludzi i tych, którzy stoją na straży prawa.
Ale „Zabić drozda” to nie tylko film o rasizmie. Bardzo dokładnie przedstawiono w nim bowiem życie małego miasteczka – zacofanie, szarość, biedę i wszechobecne pozory. Obraz ten oglądamy oczami małej Scout ( w tej roli Mary Badham), która dojrzewa emocjonalnie, będąc świadkiem nierówności, cierpień i niszczenia ważnych wartości.

Mimo upływu czasu film nie stracił nic na swojej wartości. To klasyk, film ponadczasowy z nadal aktualnym przekazem – Szacunek dla innych, sprawiedliwość, ludzka godność i miłość to wartości o jakich nigdy nie powinniśmy zapominać.
Bardzo dobry temat, trudny ale doskonale opowiedziany, klimat minionej epoki to główne walory filmu. Ale nie jedyne. Na uwagę zasługuje doskonała obsada aktorska – Gregory Peck w roli adwokata Atticusa, czarnoskóry Tom ( Brock Peters ) czy młoda, ciekawa świata i ludzi Jean Louis Scout ( Mary Badham). Wszyscy aktorzy, nawet drugoplanowi stanęli na wysokości zadania. Zagrali niezwykle wiarygodnie, przekonująco, ukazując uczucia i emocje.

„Zabić drozda” to bardzo mądry film i doskonałe studium człowieczeństwa. Obraz niezwykle poruszający i piękny ,emocjonalny i głęboki, uczący właściwych życiowych postaw.
Zdecydowanie wart obejrzenia-polecam.

Zabić drozda7.9/10

Zabić drozda8/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *